Małgorzata Haduch

Tancerka/choreograf

Małgorzata Haduch

Małgorzata Haduch – tancerka/choreografka, niezależna artystka awangardowych form tanecznych i współczesnej choreografii. Od 15 lat związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Marcin Masecki, Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor (THe EX), Paulina Owczarek, Ksawery Wójciński, Arvind Ganga, Rafał Mazur, Krakowska Orkiestra Improwizująca i inni. W 2013 roku, wspólnie z holenderskimi przyjaciółmi i oryginalnymi artystami, założyła własny zespół Help Me To Crash, z którego narodził się najważniejszy duet artystyczny z Marią Mavridou i ich wspólny performance „No Sugar No Candy”. Haduch ma na swoim koncie także trzy autorskie wystawy fotograficzne poświęcone zespołowi The Ex, które pokazywane były w czasie Festiwalu Trzecie Ucho w Warszawie oraz Music Unlimited w Austrii.

Absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004)  jest autorką kilkunastu spektakli, w tym najbardziej istotne to „Whisper in my Eye” wyprodukowany w Meksyku oraz „Zona Segura” powstała w ramach Solo Project. Od 2012 roku realizuje swoje programy autorskie poświęcone badaniu improwizacji w dziedzinie muzyki i tańca: Free The Dance oraz zainicjowała serię warsztatów Praktyka Improwizacji i Performance (PIP). Jej praca artystyczna jest unikatowa w skali kraju, gdyż poszerza pole działania w dziedzinie choreografii, szczególnie kompozycji i improwizacji. Wspólny projekt z Krakowską Orkiestrą Improwizującą, „KIO in Motion”, został wybrany spośród setki zgłoszeń, jako jeden z trzech spektakli zespołowych do reprezentacji polskiej sztuki performatywnej na Polskiej Platformie Tańca w 2019 roku.

Od 7 lat stale współpracuje jako choreograf z Teatrem Bagatela w Krakowie, reżyserując ruch sceniczny do spektakli Dariusza Starczewskiego, między innymi w przedstawieniu „Kotka na gorącym blaszanym dachu”.  Krakowska artystka dwukrotnie prowadziła swoje badania artystyczne w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz była kilkakrotnie nagrodzona dofinansowaniem z Instytutu Adama Mickiewicza – Program Kultura Polska Na Świecie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2018 roku oraz Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Obcokrajowców w 2015. Jako gościnny pedagog odwiedziła takie uczelnie jak Royal Scottish Academy of Music and Drama, Escuela Profesional de Danza Mazatlan w Meksyku, Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten w Holandii, oraz prowadziła gościnne warsztaty w Polskim Teatrze Tańca i na wielu międzynarodowych festiwalach.

Wydarzenie: Free The Dance – MUZYKA TANIEC IMPROWIZACJA

Wydarzenie: Free The Dance – MUZYKA TANIEC IMPROWIZACJA

28 kwietnia 2014

Free The Dance jest jedynym cyklicznym wydarzeniem muzyki i tańca improwizowanego w Krakowie, które łączy środowisko muzyczne i taneczne, poszukując nowych form improwizacji. Jest to niezależna inicjatywa artystyczna Małgorzaty Haduch i kontynuacja działalności Unfinished Company, grupy założonej przez Haduch w Amsterdamie w 2006 roku.

Wydarzenie: Free The Dance

Wydarzenie: Free The Dance

20 stycznia 2014

Free the Dance wita Nowy Rok 20 stycznia koncertem z udziałem krakowskich artystów. Stworzony specjalnie na tę okazję skład muzyków i tancerzy, którzy będą razem improwizować to: Basia Bujakowska, Paweł Konior, Małgosia Haduch, Wiktor Krzak, Michał Bromboszcz i gościnnie Patryk Zakrocki. Wiolonczela, fagot, skrzypce, trzy wibrujące ciała, trochę głosów i zapętleń.

Wydarzenie: Free The Dance

Wydarzenie: Free The Dance

22 kwietnia 2013

Po raz pierwszy w 2013 roku, powraca do Alchemii cykl Free The Dance- inicjatywa Małgorzaty Haduch & Unfinished Company.

Film: Odcinek 1 – Krakowska Jesień Jazzowa 2012

Relacja ze studia festiwalowego Krakowskiej Jesieni Jazzowej 2012. Małgorzata Haduch rozmawia m.im. z Markiem Winiarskim, Maciejem Karłowskim, The Thing, Hansem Oberlechnerem, Peterem Margasakiem.

Dodaj komentarz