Małgorzata Haduch

Tancerka/choreograf

Małgorzata Haduch

Małgorzata Haduch- absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie. Z jej inicjatywy powstała w 2006 roku grupa Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki (taniec współczesny, muzyka, video-art, fotografia).

Unfinished Company realizuje przede wszystkim spektakle improwizowane, w których muzyka i taniec współistnieją jako jedna forma artystyczna a performance to spotkanie silnych osobowości, starcie się doświadczeń, energii i wyobraźni.

Małgorzata Haduch  związana jest z holenderską  sceną  free  jazzową, gdzie współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Arnold de Boer, Colin McLean, Onno Govaert i John  Dikeman.  Dla  Małgorzaty praca  z improwizowaną muzyką na żywo wciąga do odkrywania  mocnej,  indywidualnej ekspresji,  wymusza  porzucenie  kontroli  i zamienia dźwięk w nową otchłań  ruchu.

Poszukiwania artystyczne Małgorzaty oraz gościnne występy, także solowe,  prowadziły ja w ostatnich latach przez takie kraje jak Holandia, Cypr, Hiszpania, Niemcy, Japonia, Brazylia, Chile, Peru, Kostaryka, Izrael, Węgry, Słowację. Jej oryginalny język sceniczny krystalizował się przez lata, w trakcie których do najważniejszych należą takie projekty jak kilkuletnia współpraca z amsterdamskim studioOT301, gościnna choreografia w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow, projekt choreograficzny z peruwiańską grupą teatralną Deciertopicante w pustynnym mieście Tacna, międzynarodowy program DanceWeb w Austrii, Solo Projekt w Poznaniu oraz „50 days” – mistrzowski kurs oraz intensywny proces twórczy prowadzony przez kultowego choreografa Davida Zambrano w Kostaryce.

Po powrocie do Polski w 2011 roku, Małgorzata rozpoczęła współpracę z duetem Mikrokolektyw oraz z członkami zespołu Hera – Ksawerym Wójcińskim i Pawłem Postaremczakiem. Wspólny projekt „5of50″ był wspierany przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ważnym spotkaniem i doświadczeniem było także przedstawienie w reżyserii Haduch z udziałem legendarnej tancerki Krystyny Mazurówny. Najnowsza inicjatywa Małgorzaty to autorski program Filmowe Wtorki o Improwizacji (Kino Kika w Krakowie) oraz FREE THE DANCE – seria performensów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, sztuka improwizacji w połączeniu dwóch dziedzin artystycznych – muzyki i tańca współczesnego. Dotychczas w serii Free the dance wystąpili razem z Małgorzatą: Michael Zerang- Chicagowski muzyk jazzowy, Rafał Mazur, Artur Majewski, Ksawery Wójciński, Tomek Chołoniewski, Michał Dymny, Dominik Borkowski, Paulina Owczarek, Lori Duncan, Przemek Kamiński i Magdalena Ptasznik.

Wydarzenie: Free The Dance – MUZYKA TANIEC IMPROWIZACJA

Wydarzenie: Free The Dance – MUZYKA TANIEC IMPROWIZACJA

28 kwietnia 2014

Free The Dance jest jedynym cyklicznym wydarzeniem muzyki i tańca improwizowanego w Krakowie, które łączy środowisko muzyczne i taneczne, poszukując nowych form improwizacji. Jest to niezależna inicjatywa artystyczna Małgorzaty Haduch i kontynuacja działalności Unfinished Company, grupy założonej przez Haduch w Amsterdamie w 2006 roku.

Wydarzenie: Free The Dance

Wydarzenie: Free The Dance

20 stycznia 2014

Free the Dance wita Nowy Rok 20 stycznia koncertem z udziałem krakowskich artystów. Stworzony specjalnie na tę okazję skład muzyków i tancerzy, którzy będą razem improwizować to: Basia Bujakowska, Paweł Konior, Małgosia Haduch, Wiktor Krzak, Michał Bromboszcz i gościnnie Patryk Zakrocki. Wiolonczela, fagot, skrzypce, trzy wibrujące ciała, trochę głosów i zapętleń.

Wydarzenie: Free The Dance

Wydarzenie: Free The Dance

22 kwietnia 2013

Po raz pierwszy w 2013 roku, powraca do Alchemii cykl Free The Dance- inicjatywa Małgorzaty Haduch & Unfinished Company.

Film: Odcinek 1 – Krakowska Jesień Jazzowa 2012

Relacja ze studia festiwalowego Krakowskiej Jesieni Jazzowej 2012. Małgorzata Haduch rozmawia m.im. z Markiem Winiarskim, Maciejem Karłowskim, The Thing, Hansem Oberlechnerem, Peterem Margasakiem.

Dodaj komentarz