Rafał Mazur

Akustyczna gitara basowa

Rafał Mazur
Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.

Rafał Mazur – muzyk, filozof, pisarz. Gra na akustycznej i elektrycznej gitarze basowej. Wypracował zaawansowane i indywidualne podejście do swojego instrumentu jak też do improwizacji, w którym brzmienie, rozbudowana technika i gest lekko i po mistrzowsku łączą się podczas występu. Artysta koncertował w klubach i na festiwalach w Europie jak też w Chinach, Południowej Korei czy Japonii. Aktualnie współpracuje z takimi artystami jak m.in.: Agustí Fernández, Liudas Mockunas, Martin Küchen, Vasco Trilla Artur Majewski, Peter Ole Jørgensen, Mikołaj Trzaska, Zlatko Kaucic, Lotte Anker, Lisa Ullen, Frederic Blondy, Charlotta Hug, Raymond Strid, Keir Neuringer, François Carrier, Michel Lambert, Barry Guy, Mats Gustafsson, Loelle Leandre.

 

Głównym polem zainteresowania Mazura jest kolektywna, jak i solowa improwizacja. Uważa on daoizm za mocną bazę do wzbogacenia improwizatorskiej postawy. Jest twórcą warsztatu spontanicznej improwizacji bazującej na daoistycznej strategii działania w nieoczekiwanych sytuacjach. Jest również filozofem akademickim, w którego obszarze badań znajdują się m.in. filizofia improwizacji, chińska daoistyczna filizofia, chińska filizofia sztuki.

W pracy doktorskiej realizował program badawczy dotyczący daoistycznych strategii działania używanych w praktyce „swobodnej ekspresji” – metodzie artystycznej kreacji stosowanej w kręgu wenren, i możliwości zastosowania tych strategii w praktyce swobodnej improwizacji.

Jest autorem książki filozoficznej  „The Great Tone has no sound. Daoist philosophical sound practice in the context of selected trends in contemporary art and philosophy”, bajki bazującej na chińskiej filozofii „Powrót na Wielką Górę” oraz wielu prac naukowych i filozoficznych esejów.

Wydał płyty w najważniejszych free jazzowych wytwórniach: Clean Feed, No Business Records, Relative Pitch, Fundacja Słuchaj i FMR Records, ale jego głównym wydawnictwem pozostaje Not Two Records.

Nagrał płyty z takimi artystami jak: Agustí Fernández,  Martin Küchen, François Carrier i Michel Lambert, Mikołaj Trzaska i Peter Ole Jørgensen. Z okazji 20. rocznicy pracy twórczej jako improwizator, bazując na swoich koncepcjach artystycznych i filozoficznych, przygotował projekt solowy – komprowizacja (kompozycja dla improwizatora), z elektryczną gitarą basową nawiązującą do muzyki rockowej, swobodnej improwizacji i słuchania jako praktyki poznawczej pt. „The Great Tone has no sound – Da Yin Xi Sheng (Laozi – Daodejing)”. W projekcie tym Mazur bada słuchanie jako praktykę poznawczą opartą na filozoficznej taoistycznej koncepcji muzyki łączącej tradycyjne chińskie i współczesne teorie z działaniami dźwiękowymi i ciężkimi rockowymi wibracjami.

Wydarzenie: Mazur / Kim / Grzywacz – „Song of the Black Crane” 18.KJJ Festiwal

Wydarzenie: Mazur / Kim / Grzywacz – „Song of the Black Crane” 18.KJJ Festiwal

22 października 2023

W niedzielny wieczór w Alchemii Rafał Mazur zaprezentuje projekt specjalny -„Song of the Black Crane”. Będzie to komprowizacja autorstwa Mazura na trzech instrumentalistów i pejzaż dźwiękowy inspirowana tradycyjną sztuką koreańską. Artyście grającemu na akustycznej gitarze basowej towarzyszyć będą Jihye Kim, grająca na tradycyjnych bębnach koreańskich, oraz posługująca się głosem Marta Grzywacz. Koncert […]

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

20 października 2022

Wieczór specjalny, który wypełnią muzyczne nowości serwowane przez improwizatorów od lat blisko współpracujących z KJJ. Duet Homburger / Guy razem z ich wieloletnim współpracownikiem Lucasem Niggli zaprezentują efekt tegorocznych sesji nagraniowych z greckiej wyspy Hydra – nowy album „Acanthis” (wydany nakładem wytwórni Maya Recordings) z utworami Barry’ego Guya i György Kurtága. Duet Mazur […]

Wydarzenie: Mikołaj Trzaska & Rafał Mazur – Summer Jazz Festival

Wydarzenie: Mikołaj Trzaska & Rafał Mazur – Summer Jazz Festival

6 lipca 2018

Summer Jazz Festival Kraków (do 2017 r. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami) został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa.

214 komentarzy do “Rafał Mazur

Dodaj komentarz