15. Krakowska Jesień Jazzowa (23-25.10. 2020)

Od lat jesień w krakowskiej Alchemii upływa pod znakiem free jazzu i muzyki improwizowanej. W tym roku – mimo pandemii – nie będzie inaczej.

W piątek 23 października o 19:00  festiwal otworzy Rafał Mazur, prezentując solowy projekt The Great Tone has no Sound przygotowany z okazji dwudziestolecia twórczych poszukiwań na gruncie muzyki improwizowanej, który miał swoją premierę w ubiegłym roku podczas koncertów w Chinach.

Rafał Mazur fot. K.Penarski

Rafał Mazur fot. K.Penarski

Drugą część wieczoru stanowić będzie koncert krakowskiego tria OCHO,  w którego skład wchodzą saksofonistka Paulina Owczarek, kontrabasista Ernest Ogórek i perkusista Tomek Chołoniewski. OCHO podejmuje przekorną i krytyczną grę ze stereotypami narosłymi wokół koncepcji klasycznego tria jazzowego, kolektywnie improwizując i eksplorując nieodkryte jeszcze brzmienia. Start o 20:30.

W sobotę 24 października – kolejny projekt solowy i kolejne trio. Najpierw o 19:00 wystąpi wrocławski trębacz Artur Majewski, który, wykorzystując trąbkę i elektronikę, stworzy kompletny brzmieniowy mikrokosmos. Majewski jest cenionym w świecie improwizatorem, od niemal dwudziestu lat koncertującym w Europie, USA i Japonii, jego płyty wydają między innymi chicagowski Delmark i portugalska wytwórnia Clean Feed.

20:30 na scenie pojawi się Michał Dymny Trio – lider i twórca zespołu zagra na gitarze i instrumentach klawiszowych, a towarzyszyć mu będą Alex Clov na saksofonie i Jakub Rutkowski na perkusji.

W niedzielę 25 października o 16:00 Artur Majewski poprowadzi otwarte warsztaty improwizatorskie dla muzyków „Środki ekspresji w swobodnej improwizacji dźwiękowej”.

Ostatni koncert o 19:00 będzie stanowił finał projektu w ramach programu Gminy Miejskiej Kraków Rezydencje artystyczne i wsparcie pracy twórczej w domach”. Będzie to premiera projektu Citimprovisation–KrakóRafała Mazura.

Przygotowany przez artystę–rezydenta utwór jest komprowizacją (kompozycją dla improwizatorów) składającą się z dwóch warstw – pierwszą tworzą dźwięki miasta zarejestrowane podczas nagrań terenowych i złożone w ścieżkę dźwiękową stanowiącą zakomponowaną i niezmienną część utworu.

Drugą warstwą jest muzyka tworzona przez improwizatorów, którzy na żywo i spontanicznie reagują na pojawiające się struktury dźwiękowe. Na potrzeby realizacji projektu założony został zespół Wandering the Sound(scape) Ensemble, w którego skład wchodzą:

Paulina Owczarek – saksofony

Artur Majewski – trąbka

Michał Dymny – gitara elektryczna

Jakub Gucik – wiolonczela

Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa, projekcja dźwięku

Tomek Chołoniewski – perkusja, obiekty

 

Karnety:

Dostępne tylko w sprzedaży online: www.kjj-festiwal.pl oraz www.alchemia.com

Ilość karnetów bardzo ograniczona!

Karnet  I dzień (23.10.2020): 75 zł

Karnet II  dzień (24.10.2020): 75 zł

UWAGA! Wstęp na concert: WANDERING THE SOUND(SCAPE) ENSEMBLE bezpłatna wejściówka dla laureatów konkursu – obserwuj nasze kanały w mediach społecznościowych.

 

Biografia: Rafał Mazur

Biografia: Rafał Mazur

Akustyczna gitara basowa

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.

27 komentarzy do “15. Krakowska Jesień Jazzowa (23-25.10. 2020)

Dodaj komentarz