Maya Homburger

Maya Homburger

Skrzypaczka. Urodzona i wykształcona w Szwajcarii, w 1986 roku przeniosła się do Anglii, aby dołączyć do English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, The English Concert Trevora Pinnocka i innych grup instrumentów historycznych. Późniejsze koncerty i nagrania w roli liderki zespołu Chandos Baroque Players oraz założenie własnego Trio Virtuoso sprawiły, że coraz bardziej specjalizowała się w muzyce kameralnej i wykonawstwie solowym.

Od czasu spotkania z kompozytorem i kontrabasistą Barrym Guyem – przy okazji długiej trasy koncertowej z Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda w 1988 roku – poświęciła się rozwijaniu własnego stylu na skrzypcach barokowych, a także zarządzaniu Barry Guy New Orchestra, London Jazz Composers Orchestra oraz prowadzeniu własnej wytwórni płytowej Maya Recordings.

Pomysł wykonania barokowych utworów solowych w kontekście swobodnej muzyki improwizowanej i nowo zamówionych utworów dał początek Homburger / Guy Duo – wspólnie koncertowali na wielu najważniejszych festiwalach jazzu, nowej muzyki i muzyki barokowej w całej Europie i Kanadzie. Przez lata związani z Irlandią, swój wkład wnieśli również w tamtejszą scenę muzyki dawnej i współczesnej: w latach 2011-2017 organizowali własny Barrow River Arts Festival (BRAF) i regularnie występują na różnych irlandzkich festiwalach i cyklach koncertów z zespołem „Camerata Kilkenny”.

Maya Homburger współpracuje również z Barry Guy New Orchestra (jako solistka wystąpiła m.in. na płycie „Amphi”) oraz z Blue Shroud Band.

Homburger gra na trzech barokowych skrzypcach w oryginalnym, historycznym stanie: Antonio dalla Costa, Treviso 1740, Samuel Thompson, Londyn 1720, Thomas Perry, 1780 Dublin, ale też na nowoczesnych skrzypcach – oczywiście z barokowym smyczkiem. Jej specjalnością są występy H.I.F. Sonaty misteryjne Bibera oraz muzyka kameralna i kantaty J.S.Bacha.S

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

20 października 2022

Wieczór specjalny, który wypełnią muzyczne nowości serwowane przez improwizatorów od lat blisko współpracujących z KJJ. Duet Homburger / Guy razem z ich wieloletnim współpracownikiem Lucasem Niggli zaprezentują efekt tegorocznych sesji nagraniowych z greckiej wyspy Hydra – nowy album „Acanthis” (wydany nakładem wytwórni Maya Recordings) z utworami Barry’ego Guya i György Kurtága. Duet Mazur […]

Dodaj komentarz