Barry Guy

bass, composer, director

ur. 22 kwietnia 1947, Londyn (Anglia)

Barry Guy

Barry Guy fot.Peter Gannushkin

Jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Ukończył studia w klasie kontrabasu i kompozycji w Guildhall School of Music. Ale już wcześniej cieszył się dużym uznaniem jako wykonawca jazzu, muzyki improwizowanej i klasycznej. W drugiej połowie lat 60. występował z Spontaneous Music Ensemble Johna Stevensa, a w latach 1967-70. należał do tria Howarda Rileya. Był także współzałożycielem formacji Musicians’ Co-Operative.

Guy jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej. Współpracował m.in. z Tonym Oxleyem, Evanem Parkerem, Mike’m Westbrookiem, Peterem Kowaldem, Trevorem Wattsem, Bobem Downesem, Dave’em Holdsworthem, Chrisem McGregorem, ale także z BBC Symphony Orchestra, London Sinfonietta, Monteverdi Orchestra, Acadamey of Ancient Music, Capricorn, Richard Hickox Orchestra oraz w duecie,z sopranistką Jane Manning. Należał także do Michael Nyman Band, z którym nagrał ścieżkę dźwiękową „Kontraktu Rysownika” (1982 r.). Jest założycielem i dyrektorem artystycznym 21-osobowej London Jazz Composers Orchestra.

Kontrabasista często gra solowe recitale obejmujące zarówno muzykę improwizowaną, ale też barokową i współczesną. Regularnie występuje w kameralnych składach w Homburger/Guy Duo, Parker/Guy Duo, w triach z Marilyn Crispell i Paulem Lyttonem oraz z Jaquesem Demierrem i Lucasem Nigglim. Ostatnio stworzył trio z Agustím Fernándezem i Ramónem Lópezem. Rozwija liczne projekty wspólnie z Matsem Gustafssonem.

W 2000 r. muzyk założył Barry Guy New Orchestra, którą tworzy dziesięciu wybitnych instrumentalistów. W BGNO grają najbliżsi współpracownicy Guya: Evan Parker, Paul Lytton, Hans Koch, Mats Gustafsson, Herb Robertson, Johannes Bauer, Per Ake Holmlander, Raymond Strid oraz Augustí Fernández.

Źródło: Diapazon

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: Homburger /Guy /Mazur/Niggli – 17. Krakowska Jesień Jazzowa

20 października 2022

Wieczór specjalny, który wypełnią muzyczne nowości serwowane przez improwizatorów od lat blisko współpracujących z KJJ. Duet Homburger / Guy razem z ich wieloletnim współpracownikiem Lucasem Niggli zaprezentują efekt tegorocznych sesji nagraniowych z greckiej wyspy Hydra – nowy album „Acanthis” (wydany nakładem wytwórni Maya Recordings) z utworami Barry’ego Guya i György Kurtága. Duet Mazur […]

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

25 listopada 2021

Tegoroczna rezydencja artystyczna KJJ należeć będzie do Blue Shroud Band, zespołu indywidualności, znakomitych muzyków i błyskotliwych improwizatorów. Każdy z artystów Blue Shroud Band z powodzeniem prowadzi własną karierę muzyczną, równocześnie zaś, co jakiś czas spotykają się, by wykonać kolejne kompozycje lidera – Barry’ego Guya. Ten brytyjski improwizator, kompozytor i wirtuoz kontrabasu posługuje […]

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

24 listopada 2021

Tegoroczna rezydencja artystyczna KJJ należeć będzie do Blue Shroud Band, zespołu indywidualności, znakomitych muzyków i błyskotliwych improwizatorów. Każdy z artystów z powodzeniem prowadzi własną karierę muzyczną, równocześnie zaś, co jakiś czas spotykając się, by wykonać kolejne kompozycje lidera – Barry’ego Guya. Ten brytyjski improwizator, kompozytor i wirtuoz kontrabasu posługuje się niezliczoną […]

Wydarzenie: BARRY GUY / KEN VANDERMARK DUO – Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: BARRY GUY / KEN VANDERMARK DUO – Krakowska Jesień Jazzowa

22 listopada 2014

Barry Guy jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej. Współpracował m.in. z Tonym Oxleyem, Evanem Parkerem, Mike’m Westbrookiem, Peterem Kowaldem, Trevorem Wattsem, Bobem Downesem, Dave’em Holdsworthem, Chrisem McGregorem, ale także z BBC Symphony Orchestra, London […]

Krakow-Jazz-Autumn-Preview_www-ikona

Artykuł: Krakow Jazz Autumn Preview 2013

Po raz pierwszy jeden z najważniejszych jazzowych festiwali na mapie europejskiej Krakowska Jesień Jazzowa będzie miał swoją wiosenną odsłonę opatrzoną tytułem Krakow Jazz Autumn Preview.

26 komentarzy do “Barry Guy

Dodaj komentarz