Krakow Jazz Autumn Preview 2013

Krakow-Jazz-Autumn-Preview_www-ikona
Po raz pierwszy jeden z najważniejszych jazzowych festiwali na mapie europejskiej Krakowska Jesień Jazzowa będzie miał swoją wiosenną odsłonę opatrzoną tytułem Krakow Jazz Autumn Preview.

Pierwszy koncert w wiosennym cyklu dobędzie się już 9 kwietnia. Na scenę klubu Alchemia wkroczy  grupa Swedish Azz czyli szwedzko –austriacki kolektyw, w którym splatają się wielkie narracje improwizatorskie o źródłach jazzowych z wrażliwością eksperymentalnej sceny elektronicznej i którego muzyka to hołd złożony wybitnym postaciom szwedzkiej sceny jazzowej pianiście Larsowi Wernerowi i Larsowi Gullinowi.

Niespełna miesiąc później 7 maja na będzie okazja przysłuchać się uważnie zespołowi RARA AVIS złożonemu z jednej strony z młodych włoskich muzyków z drugiej z niezaprzeczalnej gwiazdy światowej improwizacji Kenem Vandermarkiem. Razem, jako równorzędni muzyczni partnerzy przeprowadzą nas przez fascynujące przestrzenie muzyki współczesnej, sięgną po dźwiękowy minimalizm i improwizatorski rozmach.

Nie będzie przesadą stwierdzić, że na trzecią odsłonę Krakow Jazz Autumn Preview, 23 maja, czeka być może najwięcej miłośników odważnej jazzowej improwizacji, bo też i co można pomyśleć kiedy na jednej scenie spotkać się mają zapewne najważniejszy dziś pianista jazzowy Matthew Shipp – twórca, który został gwiazdą na swoich warunkach nie ulegając nigdy kompromisom oraz legenda nowojorskiego freejazzu saksofonista Sabir Mateen.

A 29 maja muzyczna uczta na miarę finału! Na deskach Alchemii zobaczymy starych znajomych,  wirtuoza kontrabasu, kompozytora i kluczową postać dzisiejszej europejskiej improwizacji Barry’ego Guy oraz skrzypaczkę Mayę Homburger. Ale nie w otoczeniu obszernych orkiestrowych ansambli, lecz w kameralnym trio wspartym ogromnym talentem jednego z najbardziej oryginalnych mistrzów perkusji, Szwajcara, Lucasa Niggli.

Biografia: Barry Guy

Biografia: Barry Guy

bass, composer, director

Jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Biografia: Ken Vandermark

Biografia: Ken Vandermark

saksofonista, klarnecista

Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Wydarzenie: SWEDISH AZZ – Krakow Jazz Autumn Preview

Wydarzenie: SWEDISH AZZ – Krakow Jazz Autumn Preview

9 kwietnia 2013

Swedish Azz to hołd złożony dwóm wyjątkowym postaciom w historii szwedzkiego jazzu. Mowa o saksofoniście barytonowym Larsie Gullinie, oraz pianiście Larsie Wernerze. O pierwszym pisał prestiżowy amerykański magazyn Down Beat już w 1954 roku, uznając go za najciekawszego nowego artystę jazzowego, mimo iż ten nigdy nie zawitał za Atlantykiem.

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

Saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]