Homburger / Guy / Niggli Trio – Krakow Jazz Autumn Preview

29 maj 20:00
3843 dni temu środa
Homburger / Guy / Niggli Trio – Krakow Jazz Autumn Preview
Do brytyjskiego basisty, muzyka improwizującego i kompozytora, założyciela London Jazz Composers Orchestra, Barry'ego Guy'a, dołącza skrzypek muzyki dawnej Maya Homburger i perkusista Lucas Niggli.

To szwajcarskie trio łączy muzykę swobodnie improwizowaną, muzykę barokową oraz współczesne kompozycje, aby stworzyć wyjątkowe spektakle dla publiczności na całym świecie. Na mistrzostwo gry na basie Barry’ego Guy’a składa się poszerzona technika i klasyczna wirtuozeria, natomiast Maya Homburger wnosi do świata muzyki swobodnie improwizowanej swoją barokową technikę skrzypcową, z doskonałymi rezultatami. Perkusista Lucas Niggli jest „sejsmologiem dźwięku, [który] przesuwa muzyczne struktury niby płyty tektoniczne”– New York City Jazz Record.

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4)

BARRY GUY –  jeden z wiodących światowych kontrabasistów, mistrz improwizacji. Znany również jako dyrektor i założyciel londyńskiej Jazz Composers Orchestra. Ma na koncie zarówno kameralne kompozycje, jak i utwory symfoniczne. Stworzona przez niego Barry Guy New Orchestra to formacja, złożona z największych sław świata jazzu i muzyki improwizowanej. Zespół obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia działalności artystycznej. Specjalnie z tej okazji, w krakowskim koncercie wieńczącym ich pobyt w Krakowie, odbędzie się światowe prawykonanie najnowszej kompozycji Barry Guya.

MAYA HOMBURGER od 1986 roku mieszkała w Anglii, występując jako solistka z najlepszymi orkiestrami Johna Eliota Gardinera i Trevora Pinnocka. Od spotkania Barry Guya w roku 1988 sukcesywnie pracuje nad rozwijaniem się jako barokowa skrzypaczka w kręgu muzyki improwizowanej, dając koncerty na festiwalach jazzowych, barokowych i New Music. Prowadzi również własną, doskonałą wytwórnię płytową – Maya Recordings.

LUCAS NIGGLI – perkusista i kompozytor ze Szwajcarii. Urodził się w Kamerunie, mieszka w Uster (Szwajcaria).

W wieku 38 lat zaliczany do ścisłej czołówki eksperymentujących perkusistów jazzowych i stawiany przez krytyków w jednym szeregu obok takich nazwisk jak Favre, Humair, Hauser czy Studer. Lucas Niggli dość szybko został zauważony na arenie  międzynarodowej, czego potwierdzeniem są koncerty z triem ZOOM, oraz rozbudowanym o dwóch muzyków kwintetem BIG ZOOM , a także solowe występy na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie. Niggli dość szybko odnalazł swój własny muzyczny język, a jego entuzjazm i chęć poznania tego, co nieodkryte pozwalają mu na najróżniejsze stylistyczne eksperymenty, do których muzyk podchodzi z dużym przekonaniem i naturalną pewnością siebie.

Bilety 30 zł przedsprzedaż, 35 w dniu koncertu

Maya Homburger (Switzerland)baroque violin
Barry Guy (England / Switzerland)bass
Lucas Niggli (Switzerland)percussion
Krakow-Jazz-Autumn-Preview_www-ikona

Artykuł: Krakow Jazz Autumn Preview 2013

Po raz pierwszy jeden z najważniejszych jazzowych festiwali na mapie europejskiej Krakowska Jesień Jazzowa będzie miał swoją wiosenną odsłonę opatrzoną tytułem Krakow Jazz Autumn Preview.

Dodaj komentarz