BARRY GUY BLUE SHROUD BAND –THREE PIECES FOR ORCHESTRA

Koncertem zamykającym rezydencję Barrego Guya będzie wykonanie utworów z „Three Pieces for Orchestra” i odbędzie się on 30 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Barry Guy wystąpi w Krakowie podczas KJJ czterokrotnie. Koncert zamykający rezydencję Anglika będzie wykonaniem utworów z „Three Pieces for Orchestra” i odbędzie się 30 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wraz z Guyem na scenie ponownie pojawi się utalentowana grecka śpiewaczka i badaczka historii śpiewu w Europie – Savina Yannatou. Nie zabraknie wieloletniej artystycznej partnerki Guya – skrzypaczki Mayi Homburger, katalońskiego pianisty Agustí Fernándeza, skrzypaczki Fanny Paccoud, francuskiego perkusisty Ramona Lopeza czy saksofonisty Torbena Snekkestada.

Po koncercie kończącym rezydencję Barry’ego Guya zapraszamy na otwarte spotkanie z muzykami w ramach Contemporary Music Agenda. To powołana do życia podczas 7. edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej inicjatywa będąca forum dyskusyjnym na temat muzyki, najbardziej interesujących kierunków jej rozwoju, jej miejsca w mediach i najskuteczniejszych sposobów promocji. Spotkanie poprowadzi polski krytyk muzyczny, znawca jazzu i publicysta Maciej Karłowski.

Pasmo rezydencji na XI edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej rozpocznie wirtuoz kontrabasu i kompozytor Barry Guy (27-30 października). Utalentowany i żywiołowy Brytyjczyk współpracował m.in. z Tonym Oxleyem, Evanem Parkerem, Mike’em Westbrookiem, Peterem Kowaldem, Trevorem Wattsem, ale także z BBC Symphony Orchestra, London Sinfonietta, Monteverdi Orchestra oraz sopranistką Jane Manning. Należał także do Michael Nyman Band, z którym nagrał ścieżkę dźwiękową „Kontraktu Rysownika” (1982 r.) w reżyserii Petera Greenawaya.

Guy jest również założycielem i dyrektorem artystycznym 21-osobowej London Jazz Composers Orchestra. W ciągu czterech dni usłyszymy w Krakowie kompozycje, które trafiły niegdyś na album „Three Pieces for Orchestra”, nagrany z jego London Jazz Composers’ Orchestra. Muzyków w komplecie posłuchamy podczas finałowego koncertu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Maggha. Poprzedzające finał wieczory będą okazją do posłuchania muzyków swobodnie improwizujących w mniejszych składach.

Inspiracją dla powstania Blue Shroud Band i monumentalnej kompozycji „Blue Shroud” stał się obraz „Guernica” Pabla Picassa, upamiętniający zbombardowanie baskijskiego miasta oraz historia, która miała miejsce wiele lat później. W 2003 r., kiedy Sekretarz Stanu USA Colin Powell w siedzibie ONZ miał poinformować opinię publiczną o inwazji na Irak, zadecydowano o przykryciu znajdującego się w budynku gobelinu z reprodukcją „Guerniki” niebieską kurtyną. Guy odebrał tę decyzję jako bezsprzeczny akt tchórzostwa. Obie historie dały początek porażającej, emocjonalnej kompozycji, nazwanej „Blue Shroud”.

Wykonanie „Blue Shroud” zarejestrowane podczas warszawskiego festiwalu Ad Libitum w 2015 r. ukazało się niedawno na płycie nakładem szwajcarskiej oficyny Intakt, zmiksowana przez Jarosława Regulskiego i Zbigniewa Kusiaka. Warto też przypomnieć, że w 2014 r. wyczekiwany koncert Blue Shroud Band okazał się jednym z najważniejszych występów Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

„Three Pieces for Orchestra” to z kolei kompozycje, które ukazały się na płycie w 1997 r. Płytę otwiera utwór „Owed to J.S.,”, będący hołdem dla Johna Stevensa, twórcy Spontaneous Music Ensemble. W nagraniach udział wzięli wówczas m.in. Marc Charig, Evan Parker, Trevor Watts i Philipp Wachsmann. Gościnnie z Guyem zagrały Marilyn Crispell (fortepian) oraz Maggie Nichols (która wystąpi na Krakowskiej Jesieni Jazzowej z Les Diaboliques).

BARRY GUY BLUE SHROUD BAND –THREE PIECES FOR ORCHESTRA

Savina Yannatou (Grecja) – voice

Michel Godard (Francja) – tuba and serpent

Ben Dwyer (Anglia) – guitar

AgustíFernández (Hiszpania) – piano
Torben Snekkestad (Norwegia) – soprano and tenor saxes
Michael Niesemann (Niemcy) – alto sax and oboe
Jürg Wickihalder (Szwajcaria) – soprano, alt & tenor saxes

Percy Pursglove (Anglia) – trumpet
Julius Gabriel (Niemcy) – baritone and soprano saxes
Maya Homburger (Szwajcaria) – violin

Fanny Paccoud  (Francja) – viola
Lucas Niggli (Szwajcaria) – percussion

Ramon Lopez (Francja)  – percussion
Barry Guy (Anglia) – bass

 

DATA: 30.10.2016
MIEJSCE: MANGGHA

Bilety: 60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu

Cena karnetu: 27-31.10.2016: 180 PLN  (karnet obejmuje również koncert BEYOUND TRIO w dniu  31.10.2016)

 

 

Biografia: Barry Guy

Biografia: Barry Guy

bass, composer, director

Jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Dodaj komentarz