Spektakl „OŚĆ!” – Wiśniewska/Haduch 25.06

Po długiej przerwie Małgorzata Haduch wraca na deski Alchemii z kolejnym nietuzinkowym projektem.

„OŚĆ!” performance na głos i ciało

 

Koncepcja i reżyseria: Małgorzata Haduch

Wykonanie: Marta Wiśniewska

Kostium: Hanka Podraza

Światło: Piotr Werewka/Małgorzata Haduch

Produkcja: Free The Dance

 

Performance „OŚĆ!” powstał specjalnie na Martę Wiśniewską, której pokłady nieoszlifowanego talentu dostrzegła krakowska choreografka. Nad tym solo pracują od grudnia 2019 roku a trasa premierowych pokazów zaczyna się już 13 czerwca w Bytomiu, następnie w Łodzi.

Wiśniewska i Haduch to nowy duet sceniczny, świeża przyjaźń i wspólne wizje. Jedną z nich jest „OŚĆ!”, od której wszystko się zaledwie zaczyna… Na scenie jest Marta, pojawia się metaforycznie „goła” i odpala rakietę, w której jest tak mnóstwo emocji przepuszczonych przez ciało i głos. Lecz to nie jest koncert. W formie „OŚĆ!” zbliża się do performensu, zahacza o nowe praktyki performatywne. Jest to swoisty debiut Wiśniewskiej, gdyż kreuje język ekspresji, jakim do tej pory się nie posługiwała, używa głosu a capella, za którym podąża minimalistycznym ruchem. Jest to i debiut dla Haduch jako reżyserki nietypowego przedstawienia, gdyż po raz pierwszy wiodącą formą kompozycji jest dźwięk, a nie choreografia. „Pracujemy z partyturą – rodzajem improwizacji strukturalnej, szkielet jest zafiksowany, lecz w środku dopuszczalna jest pewna dowolność interpretacji.”

„OŚĆ!” to spotkanie jakże odległych od siebie światów scenicznych, przeszłości Haduch spędzonej częściowo w amsterdamskim i krakowskim offie oraz scenicznej komercyjnej kariery Wiśniewskiej. Obydwie artystki przejrzały się w sobie, dostrzegając nieodkorkowany potencjał mówienia wreszcie swoim własnym językiem.

Dziękujemy Rafałowi Mazurowi, Marcinowi Barskiemu, Fabce i Xavierowi za konsultacje pracy w procesie oraz Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów w Warszawie i Scenie Supernova w Krakowie za użyczenie sali na próby.

 

Biografia: Małgorzata Haduch

Biografia: Małgorzata Haduch

Tancerka/choreograf

Małgorzata Haduch – tancerka/choreografka, niezależna artystka awangardowych form tanecznych i współczesnej choreografii. Od 15 lat związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Marcin Masecki, Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor (THe EX), Paulina Owczarek, Ksawery Wójciński, […]

Dodaj komentarz