Free The Dance – Olszowska (Ol), Szamburski (Sza), Haduch (Ha), Zakrocki (Za)

Free The Dance/Improwizowana muzyka i taniec. Free the Dance ostatni raz w 2013 roku przedstawi dwa duety, które nigdy wcześniej nie zaistniały w takiej konstelacji: Iwona Olszowska (Ol) i Paweł Szamburski (Sza) Małgorzata Haduch (Ha) i Patryk Zakrocki (Za)

Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski, znani jako duet SzaZa, to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.

Szaza - Patryk Zakrocki, Paweł SzamburskiProwadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz ) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl ), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej.

Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają.

Tym razem, na zaproszenie Małgorzaty Haduch, Paweł i Patryk przybywają do Krakowa, by w ramach cyklu Free The Dance stworzyć całkiem nowy kosmos muzyczny. Każdy z nich wystąpi solo z jedną tancerką. Muzycy starają się oswobodzić zarówno scenę, jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu. Natomiast Free The Dance jest manifestem pełnym pasji łamiąc podziały form scenicznych oraz uwalniając taniec współczesny od wielu stereotypów.

Iwona Olszowska to jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca po 1989 roku. Odcisnęła trwałe piętno na krakowskiej scenie tanecznej. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST, powstałego w 1987. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych organizowano tam warsztaty z podstaw techniki Limona oraz analizy ruchu Rudolfa Labana.

iwona-Olszowska

W 1990 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez pół roku uczęszczała na zajęcia z tańca na University of Alabama oraz w Santa Fe. Jej mentorką w USA była Linda Caldwell, wykładowczyni i badaczka tańca.

Obecnie Iwona specjalizuje się w improwizacji oraz kontakt improwizacji, których jest jedną z najwybitniejszych nauczycielek w Polsce. Jej stylu improwizowania nie da się podrobić;  ona sama, na scenie, nosi w sobie pewną tajemnicę. Lekkość i nieudawana radość z tańczenia, ze swobodą wyłaniają się z doświadczenia tej wyjątkowej artystki.

Małgorzata Haduch, inicjatorka cyklu Free The Dance, konsekwentnie realizuje swoją wizję nurtu improwizacji, za każdym razem poszukując nowych możliwości łączenia improwizowanej  muzyki i tańca. To spotkania wyjątkowych osobowości tworzą magię i ekscytującą chemię na scenie, dlatego grudniowy wieczór w Alchemii zapowiada się tak ciekawie. Artyści, którzy zadebiutują w takich składach, mają pewną ciekawość i ufność, że nowe duety przyniosą świeżą bryzę w ich własnych poszukiwaniach.

freethedance_for_ blog

 

Bilety 25 zł.

 

Więcej informacji pod:

www.freethedance.blogspot.com
www.alchemia.com.pl
www.szaza.pl
www.myspace.com/szamburski
www.myspace.com/zakrocki
www.ladoabc.com

Biografia: SzaZa

Biografia: SzaZa

muzycy, improwizatorzy, animatorzy

Duet Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski od 1999 roku aktywnie działa na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności.

Biografia: Małgorzata Haduch

Biografia: Małgorzata Haduch

Tancerka/choreograf

Małgorzata Haduch – tancerka/choreografka, niezależna artystka awangardowych form tanecznych i współczesnej choreografii. Od 15 lat związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Marcin Masecki, Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor (THe EX), Paulina Owczarek, Ksawery Wójciński, […]

Dodaj komentarz