SzaZa

muzycy, improwizatorzy, animatorzy

SzaZa
Duet Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski od 1999 roku aktywnie działa na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności.

Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej.

Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają.

Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim.

Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki  Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych.

Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej.

Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce.

W roku 2010 dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy – duet SzaZa zrealizował pięć interdyscyplinarnych projektów artystycznych, które skutecznie i efektownie połączyły różne dziedziny sztuki – taniec współczesny, teatr, muzykę, słuchowisko, performance.

Powstały przedstawienia “Caffe Latte” we współpracy z Teatrem Dada von Bzdulow z Gdańska, “Zdarzenia” z Pracownią Fizyczną z Łodzi, “O niewiedzy w praktyce czyli rowerem do Portugalii” z reżyserem Piotrem Cieplakiem, Słuchowiska na podstawie bajek Marcina Gokieli czy monodram “Wojna w Niebie” z Krzysztofem Globiszem i Barbarą Garstką.

W latach 2010 – 2011 artyści dzięki współpracy z Instytutami Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Madrycie, Wiedniu, Paryżu, a także ze Studiem Filmowym Semafor oraz Instytutem  Adama Mickiewicza – mogli zaprezentować swoje interdyscyplinarne projekty w Japonii, Chinach, Austrii, Francji, Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Isladii, w Norwegii czy w Urugwaju.

Szamburski / Zakrocki występowali w ramach wydarzeń kulturalnych towarzyszących przejęciu przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w Wiedniu. Pokazy filmowe z muzyką na żywo (min.: projekt “Polański / SzaZa” czy “Starewicz / SzaZa”) brały udział na prestiżowych festiwalach międzynarodowych takich jak International Animation and Comic Conference w Pekinie, Polish Jazz Days w Tokyo, Soco Festival w Montevideo, National Museum of Art Film Festival w Waszyngtonie, Festiwale Kina Polskiego w Chicago, Seattle, Austin, Los Angeles, Paryżu, a także Insomnia Festival w Tromso czy Unsound w Nowym Jorku.

Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności.

Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

Z PRASY MUZYCZNEJ:

„Są czołowymi postaciami młodego, prężnego środowiska warszawskich muzyków improwizujących. Obaj zamieszani są w trudną do zliczenia liczbę przedsięwzięć. Szamburski, wyrastający na jednego z najbardziej kreatywnych muzyków na alternatywno-jazzowej scenie, znany jest m.in. z grup Meritum, Horny Trees, Cukunft czy Ircha Pneumatic. Zakrocki, uczeń Bogusława Schaeffera, komponuje muzykę do spektakli i prowadzi Zakład Produkcji Dźwięku, swoiste dźwiękowe laboratorium. Muzycy współtworzyli też zespoły Galimadjaz i Tupika. Jako SzaZa dwukrotnie wystąpili latem na rynku Manufaktury podczas festiwalu „Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice”. Wspaniale improwizowali wtedy do przedwojennych filmów…”

Gazeta Wyborcza, Łódź Jędrzej Słodkowski

” Zbierane wspólnie na przestrzeni ostatniej dekady doświadczenia procentują w tej muzyce. Liryczne, zadumane, często mroczne tematy, o nieco folkowym czy etnicznym kolorycie, sąsiadują tu z niekiedy humorystycznie zabarwioną minimalistyczną elektroakustyką. Twórczość duetu Sza/Za nie jest wymuskana, ma własny surowy wyraz. Utwory mają angażującą dramaturgię, choć mogą sie również sprawdzić jako ambient music…”

Exklusiv Łukasz Iwasiński

www.szaza.pl
www.myspace.com/szamburski
www.myspace.com/zakrocki
www.ladoabc.com

Wydarzenie: Free The Dance

Wydarzenie: Free The Dance

20 stycznia 2014

Free the Dance wita Nowy Rok 20 stycznia koncertem z udziałem krakowskich artystów. Stworzony specjalnie na tę okazję skład muzyków i tancerzy, którzy będą razem improwizować to: Basia Bujakowska, Paweł Konior, Małgosia Haduch, Wiktor Krzak, Michał Bromboszcz i gościnnie Patryk Zakrocki. Wiolonczela, fagot, skrzypce, trzy wibrujące ciała, trochę głosów i zapętleń.

Dodaj komentarz