Rykarda Parasol

wokalistka

Rykarda Parasol

fot. Rykarda Parasol

Rykarda Parasol to nie pseudonim ani nazwa zespołu, tak naprawdę nazywa się amerykańska wokalistka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia jej ojca – Ryszarda). Ta kobieta może zmienić Twoje życie.

W czasach, kiedy kobiety muszą śpiewać jak anioły, a mężczyźni jak kobiety, taki głos, porównywany z Nico czy PJ Harvey musi przykuwać uwagę.

Muzykę Pani Parasol skojarzymy zapewne z Nickiem Cave’em, Black Heart Procession czy nawet Johnnym Cashem, jej folkowy, ale mroczny songwriting (nazywany „folk-noir”) przyprawia o gęsią skórkę, śpiewa bowiem o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć…

Rykarda pochodzi z San Francisco, studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę „Here She Comes„.

“Our Hearts First Meet” był pierwszym pełnowymiarowym albumem, wydanym w Europie w 2008 roku przez specjalizujący się w takich brzmieniach niemiecki label Glitterhouse. W nagraniach pomagali min. Colleen Browne (Pale Saints) i Rich Douthit (The Drift) oraz Jeffrey Luck Lucas, produkcją zajęli się Mark Pistel, Matt Ward i Eric Drew Feldman (Captain Beefheart, PJ Harvey, Polyphonic Spree etc.)

Fani w Polsce czekali na nowy album z wytęsknieniem. Nie było miesiąca, by w Gusstaff Rec. nie pojawiały się e-maile z zapytaniem o nową płytę „Ryśki“…

Album „For Blood and Wine” ukazał się  w USA w 2009, teraz dostępny jest także w Polsce. Zresztą w obu wersjach okładki (polskiej i amerykańskiej) jest dedykacja dla polskich fanów Rykardy, która była zauroczona wspaniałym przyjęciem, jakie zgotowała jej nasza publiczność na trasie koncertowej w 2008 roku.

Związki Rykardy z Polską pogłębiły się, odkąd Artystka nawiązała stałą współpracę z supergrupą „Heart and Soul”. Zespół, stworzony przez muzyków znanych formacji (L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland, Cool Kids of Death), zaprosił Rykardę do nagrania EP „Heart and Soul” (2011). Ich wspólne dzieło zbiera doskonałe recenzje, nic więc dziwnego, że zachęcony ciepłym przyjęciem zespół przygotowuje się do nagrania pełnowymiarowego albumu. Solowa płyta  „Against The Sun” Parasol ukazała się wiosną 2013.

http://www.rykardaparasol.com/

Film: RYKARDA PARASOL zagra u nas ponownie!

Już 10 listopada 2015 po raz kolejny odwiedzi na Rylarda! Najnowszy singiel Rykardy Parasol „The Ruin and the Change” pochodzi z czwartej studyjnej płyty Artystki, nagranej w San Francisco wiosną i latem 2015 roku.
Jak zwykle jest to dzieło w pełni autorskie – Rykarda jako wytrawny singer-songwriter sama pisze teksty, muzykę i produkuje wszystkie albumy.

Wydarzenie: RYKARDA PARASOL

Wydarzenie: RYKARDA PARASOL

1 października 2014

Po ostatnim krakowskim koncercie w 2013 r. – wyprzedanym do ostatniego miejsca i niezapomnianym wieczorze w „Alchemii”, Rykarda postanowiła wrócić do Polski z całkowicie zmienionym repertuarem.

Dodaj komentarz