RYKARDA PARASOL – support Gypsy and the Acid Queen

Koncert promujący nową płytę Rykardy - "The Color of Destruction"

Najnowszy singiel Rykardy Parasol „The Ruin and the Change” pochodzi z czwartej studyjnej płyty Artystki, nagranej w San Francisco wiosną i latem 2015 roku.

Jak zwykle jest to dzieło w pełni autorskie – Rykarda jako wytrawny singer-songwriter sama pisze teksty, muzykę i produkuje wszystkie albumy.

Album The Color of Destruction  jawi się jako swoista antyteza wydanego w 2013 r. Against the Sun, którego tematyka obracała się wokół autonomii jednostki, jej introwertycznych odruchów  i pochwały niezależności. Skupienie się na indywidualności znalazło odbicie  warstwie muzycznej albumu, surowej, bez zbędnych ozdobników i ograniczonej do podstawowego instrumentarium, w całości nagranego przez Rykardę. W odróżnieniu od swego skromnego poprzednika, nowy album szeroko otworzył podwoje na dźwięki i słowa kipiące do tej pory pod powierzchnią, na to, co ukryte i instynktowne. Oto duende Federico Garcii Lorci w czystej postaci.

Pod względem instrumentalnym i aranżacyjnym  jest to najbardziej rozbudowane dzieło w całym dorobku Rykardy Parasol. Poza standardowymi instrumentami (bas, gitara akustyczna, perkusja, fortepian) usłyszymy  bogatą mozaikę brzmień wiolonczeli, skrzypiec, trąbki i fletu – a także zaproszonych do gościnnego udziału dwóch amerykańskich wokalistów z Zachodniego Wybrzeża – Dante Aliano White’a (odpowiedzialnego m.in. za remix Your Arrondisement or Mine) i Barta Davenporta.  Pod względem lirycznym jest to najbardziej dojrzały zbiór tekstów, jaki wyszedł spod pióra autorki, porównywanej nie raz do L. Ferlinghettiego, W. Faulknera czy Christiny Rossetti.

Wszystko to pozwala wydobyć się na powierzchnię skrywanemu dotychczas obliczu Artystki. Na swym nowym albumie eksploruje i przekracza granice, które przestają obowiązywać. Podążając za falą, rozbijającą się o brzeg,  poddaje się całkowicie rytmowi. Miłość, piękna i burzliwa zarazem, staje się metaforą utraty kontroli i gotowości do wejścia na rzadziej uczęszczane i nie do końca bezpieczne szlaki, bez oglądania się na swój los:

„Some of us glide unsteady oceans

        Some of us through the safety of land                                                                        

Red color stokes our  devotion                                                                 

Seventeen ruins break on the sand”

(An Invitation to Drown)

Zagłębiając się w The Color of Destruction doświadczymy zmian pór roku, podróży przez zimowe krajobrazy, rozświetlone płomieniami ognisk. Zaznamy oczekiwania i doświadczymy nadchodzących  zmian. Uczucia straty i tego, co po niej pozostaje – chłodu zimy i płomieni buchających w niebo z otchłani Nocy Walpurgii i z głębin serca.

Rykarda – gitara, voc;
Miłosz Wośko – instr. klawiszowe, bass
Robert Rasz – perkusja, instr. perkusyjne

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

http://www.rykardaparasol.com/

Gypsy and the Acid Queen

Gypsy and the Acid Queen to solowy projekt Kuby Jaworskiego (wcześniej m.in. gitarzysta Vallium). Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, beatbox’u oraz wokalu, sam na scenie tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans.

Projekt istnieje od sierpnia 2014 roku i ma już na koncie kilkadziesiąt koncertów. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie znajdziemy żadnej queen w zespole. Jest tylko tajemniczy gypsy. Na gitarze, wokalu i innych dźwiękach.

 

Psychodeliczne, snujące się melodie, owiane lekko mistycznym głosem, który gdzieś tam z tyłu opowiada historię nie z tego świata.
Koncerty to ciekawe doświadczenie, mimo tego że na scenie jest tylko jedna osoba to jest to przeżycie „transcendentalne”.

Kuba aktualnie nagrywa album stulecia.

 

Facebook – www.facebook.com/gypsyandtheacidqueen

Film: RYKARDA PARASOL zagra u nas ponownie!

Już 10 listopada 2015 po raz kolejny odwiedzi na Rylarda! Najnowszy singiel Rykardy Parasol „The Ruin and the Change” pochodzi z czwartej studyjnej płyty Artystki, nagranej w San Francisco wiosną i latem 2015 roku.
Jak zwykle jest to dzieło w pełni autorskie – Rykarda jako wytrawny singer-songwriter sama pisze teksty, muzykę i produkuje wszystkie albumy.

Biografia: Rykarda Parasol

Biografia: Rykarda Parasol

wokalistka

Rykarda Parasol to nie pseudonim ani nazwa zespołu, tak naprawdę nazywa się amerykańska wokalistka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia jej ojca – Ryszarda). Ta kobieta może zmienić Twoje życie. W czasach, kiedy kobiety muszą śpiewać jak anioły, a mężczyźni jak kobiety, […]

Dodaj komentarz