KR 736EJ to autobus marki Mercedes, będący zarazem sceną, pracownią artystyczną i wehikułem, który „potrafi przenosić w różne przestrzenie wrażliwości”.
Autorem i właścicielem jest Piotr Lutyński – rocznik 1962, malarz, rzeźbiarz, grafik, muzyk. Autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków. „Projekt KR 736EJ wieńczy jego usiłowania stworzenia dzieła multidyscyplinarnego, mobilnego, odnoszonego przez interpretatorów z rozumieniem działań w sztuce jako dzieła totalnego, Gesamtkunstwerk.
Wspólną cechą wystąpień jest otwarcie na improwizacje. Improwizacje nadają działaniom Lutyńskiego i jego grupie wyróżniający rys, a zarazem właśnie one przesądzają o spójności i konsekwencji. Patrząc z perspektywy artystycznej biografii Piotra Lutyńskiego i możliwych odniesień do świata sztuki, tak nam współczesnej jak i dawnej, projekt KR 736EJ wieńczy jego usiłowania stworzenia dzieła multidyscyplinarnego, mobilnego, odnoszonego przez interpretatorów z rozumieniem działań w sztuce jako dzieła totalnego, Gesamtkunstwerk”.
Projekt swoją genezą sięga wozu teatralnego, kina objazdowego, muzycznego taboru połączonego z ideą działań Kurta Schwitersa wokół kolumny Merz. Poprzez swoją wieloznaczność obiekt/zjawisko umyka jednoznacznemu określeniu stwarzając niezależne, samowystarczalne, kulturotwórcze miejsce, rozciągnięte pomiędzy punktami wyznaczonymi na trasie przejazdu. Autobus wchodzi w interakcję z publicznością, przyjmuje formę utopijnego zjawiska.
Następuje zaskakiwanie i oswajanie widzów z nową formą przekazu. W tle pojawia się śpiew ptaków, będący tematem przewodnim oraz projekcje filmowe. Następuje przenikanie gatunków muzycznych od jazzu, bluesa, rocka poprzez folk. Powstaje bardzo energetyczna wypowiedź w formie muzyki eksperymentalnej. Muzyka stanowi rdzeń autobusu, wyrasta z jego wnętrza i tworzy z nim całość. Uczestnikami pokazu są również zaproszeni goście, muzycy z odwiedzanych miejsc.
Autobus jest również fragmentem pracowni Piotra Lutyńskiego, w skład której wchodzą obrazy i rzeźby z różnych lat, obiekty, obrazy abstrakcyjne, notatki, katalogi, filmy dvd projektowane na okna autobusu. Na dachu znajduje się scena posiadająca profesjonalne zabezpieczenie. W czasie pokazów przed autobusem umieszczamy stół z poczęstunkiem dla gości i wykonawców.
Autobus jako ruchomy obiekt jeżdżąc po ulicach miast zapowiada mające mieć miejsce na koniec dnia wydarzenie. Zaprasza do udziału w performance: wspólnego muzykowania artystów profesjonalistów z miejscowymi muzykami (muzyka eksperymentalna, połączenie klasyki, jazzu, rocka z folkiem) oraz dziećmi. Wnętrze autobusu otwarte jest dla publiczności. Publiczność znajdzie tam obiekty sztuki (profesjonalnej i ludowej z regionu), biblioteczkę z katalogami i dokumentacją, materiały o sztuce i atrakcjach Regionu, zobaczy pokazy filmowe z działalności grupy.
Uczestnicy projektu:
Piotr Lutyński – autor projektu, skrzypce Marek Kozica – wiolonczela Małgorzata Tekiel – gitara bass Tony Wrafter – sax Jerzy Wroński – skrzypce Jan Trzupek – mandolina Walenty Dubrowski – harmonia Krzysztof Chwedczuk – bębny Wojtek Jachymiak – skrzypce Aleksander Wityński – manager Ryszard Nowak – nagłośnienie Marcin Gulis – operator, fotograf Andrzej Pietroń – kierowca Miłosz Biedrzycki – recytacja Piotr Jasek – recytacja Lee Sloan – keyboards Artur Nowaczek – gitara Artur Władysław Przybylski – wokal Krzysztof Tętnowski – gitara, wokal Paweł Sułek – nagłośnienie
Gościnnie wystąpili:
Piotr Jasek – recytacja Ryszard Grzyb – recytacja Grzegorz Kosowski – gitara Marcin Młynarczyk – harmonia, syntezator Lorenzo Brusci – gitara
Realizacja projektu: Fundacja Dom Kultury Alchemia
Partnerzy projektu: Klub Alchemia, Województwo Małopolskie