Projekt Autobus KR 726 EJ

Piotr Lutyński

KR 736EJ to autobus marki Mercedes, będący zarazem sceną, pracownią artystyczną i wehikułem, który „potrafi przenosić w różne przestrzenie wrażliwości”. Autorem i właścicielem jest Piotr Lutyński – rocznik 1962, malarz, rzeźbiarz, grafik, muzyk. Autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków. „Projekt KR 736EJ wieńczy jego usiłowania stworzenia dzieła multidyscyplinarnego, mobilnego, odnoszonego przez interpretatorów z rozumieniem działań w sztuce jako dzieła totalnego, Gesamtkunstwerk.

Autobus jako ruchomy obiekt jeżdżąc po ulicach miast zapowiada mające mieć miejsce na koniec dnia wydarzenie. Zaprasza do udziału w performance: wspólnego muzykowania artystów profesjonalistów z miejscowymi muzykami (muzyka eksperymentalna, połączenie klasyki, jazzu, rocka z folkiem) oraz dziećmi. Wnętrze autobusu otwarte jest dla publiczności. Publiczność znajdzie tam obiekty sztuki (profesjonalnej i ludowej z regionu), biblioteczkę z katalogami i dokumentacją, materiały o sztuce i atrakcjach Regionu, zobaczy pokazy filmowe z działalności grupy.

Uczestnicy projektu:

Piotr Lutyński – autor projektu, skrzypce Marek Kozica – wiolonczela Małgorzata Tekiel – gitara bass Tony Wrafter – sax Jerzy Wroński – skrzypce Jan Trzupek – mandolina Walenty Dubrowski – harmonia Krzysztof Chwedczuk – bębny Wojtek Jachymiak – skrzypce Aleksander Wityński – manager Ryszard Nowak – nagłośnienie Marcin Gulis – operator, fotograf Andrzej Pietroń – kierowca Miłosz Biedrzycki – recytacja Piotr Jasek – recytacja Lee Sloan – keyboards Artur Nowaczek – gitara Artur Władysław Przybylski – wokal Krzysztof Tętnowski – gitara, wokal Paweł Sułek – nagłośnienie

Gościnnie wystąpili:

Piotr Jasek – recytacja Ryszard Grzyb – recytacja Grzegorz Kosowski – gitara Marcin Młynarczyk – harmonia, syntezator Lorenzo Brusci – gitara

Projekt Autobus KR 726 EJ

Artykuł: Projekt Autobus KR 726 EJ

Autobus, pracownia, żywa rzeźba jest obiektem, którego konstrukcja rozbudowuje się w czasie i w przestrzeni (w formie nawarstwiającej się). Projekt swoją genezą sięga wozu teatralnego, kina objazdowego, muzycznego taboru połączonego z ideą działań Kurta Schwitersa wokół idei Merz. Poprzez swoją wieloznaczność obiekt/zjawisko umyka jednoznacznemu określeniu stwarzając niezależne, samowystarczalne, kulturotwórcze miejsce, rozciągnięte pomiędzy punktami wyznaczonymi na trasie przejazdu.

Biografia: Piotr Lutyński

Biografia: Piotr Lutyński

Artysta plastyk, performer, kompozytor

Jego twórczości nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Według niego artysta jest przekaźnikiem mocy zawartej w sztuce i uwalniającej się w procesie twórczym. W pracach i projektach, które realizuje kładzie nacisk na łączenie ze sobą różnych rodzajów sztuki, a także na interakcje ze strony odbiorcy jak i na ciągły proces tworzenia zachodzący właśnie podczas kontaktu z publicznością.

Dodaj komentarz