Wacław Zimpel

klarnecista, klarnecista basowy, kompozytor

ur. 27 lipca 1983

Wacław Zimpel

Wacław Zimpel fot. K. Penarski

Klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków na światowej scenie muzyki improwizowanej. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w Hochschule für Musik und Teather w Hannowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Na polskiej scenie muzycznej zadebiutował jako współtwórca jazzowej formacji Emergency, poszukując własnych, oryginalnych środków wyrazu, opartych na tradycji jazzu i współczesnej muzyce klasycznej.

Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji.

Jest założycielem zespołu Hera. Pomysł stworzenia Hery wpadł mu do głowy kiedy podróżował po Sycylii i zwiedzał tamtejsze świątynie, niegdyś miejsca kultu greckiej bogini.

Stef Gijsels, twórca jednego z najważniejszych portali informacyjnych o muzyce improwizowanej na świecie, wyróżnił pierwszą płytę Hery, uznając ją najciekawszą produkcją w 2010 roku – „Best New Release – 2010”, Zimplowi nadając tytuł „Musician Of The Year 2010”.

Współpracuje  m.in. z Kenem Vandermarkiem (projekt Resonance), oraz Joe McPhee, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem czy Mikołajem Trzaską.

Wydarzenie: SAAGARA

Wydarzenie: SAAGARA

18 listopada 2015

Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja, Waclaw Zimpel

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór II

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór II

20 listopada 2013

Po dwu latach przerwy powraca Resonance Kena Vandermarka – grupa ucieleśniająca jedną z najważniejszych idei festiwalu – kreowania artystycznych zdarzeń pomiędzy artystami pochodzącymi z różnych krajów.

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

1 września 2013

Zbliża się jesień, a wraz z nią Krakowska Jesień Jazzowa – festiwal, który przez siedem lat istnienia stał się jedną z najważniejszych scen festiwalowych w Europie i na świecie. Jego gośćmi w tym czasie byli najciekawsi i najprężniej działający muzycy sceny improwizowanej z Peterem Brötzmannem, Anthony Braxtonem, Barry Guyem czy Kenem Vandermarkiem na czele. Odwiedzali oni Kraków z pojedynczymi koncertami, ale także jako artyści rezydenci.

33 komentarze do “Wacław Zimpel

Dodaj komentarz