Robert Lubera

Gitarzysta , wokalista , kompozytor , autor tekstów , aranżer , producent,wydawca.

ur. 1 stycznia 1965, Nowa Dębna

Robert Lubera

Początek działalności  to lata osiemdziesiąte w których był liderem blues-rockowej  grupy Sagittarius .

Z tym zespołem został laureatem   OMPP 84/85r co automatycznie zaowocowało zaproszeniem do koncertu „Debiuty 85” na festiwalu opolskim a także sesją nagraniową dla radiowej „Trójki”. Nagrane wtedy utwory „Deszczowy blues” i „Stary Jeep” często gościły na antenie krajowych rozgłośni radiowych a także znalazły się na pierwszych miejscach listy przebojów rozgłośni Uniwersytetu Columbia w USA.W 1986 roku doszło do pierwszego spotkania i koncertu zespołu z Tadeuszem Nalepą. Sagittarius zagrał wiele koncertów w tym festiwale: Sopot Blues-Top (Opera Leśna) , Rawa Blues , Jesień z Bluesem , Jarocin .

Lata dziewięćdziesiąte to coraz częstsze wychodzenie poza granice bluesa i założenie zespołu THE END . Z piosenką  „Na każdym słowa dnie”  został zaproszony do udziału w koncercie „Premiery” na Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 90 . W 1993 był obok zespołu Ilusion laureatem festiwalu „Marlboro Rock In 93”.Wystąpił w Jarocinie nagrał debiutancką płytę zrealizował dwa teledyski do piosenek „Zaczynam od nowa” , „Znam ten świat” i jako suport brał udział w trasie „Przedmieścia” zespołu WILKI .

Po trasie „Przedmieścia „ Robert Lubera został zaproszony do współpracy z Robertem Gawlińskim . Z liderem Wilków nagrał płyty „Solo” i „Kwiaty jak relikwie”.W czasie czteroletniej współpracy wiele koncertował między innymi w USA , nagrał dwa koncerty telewizyjne , czterokrotnie występował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu .

W 1997r  rozpoczął działalność koncertową w solowym projekcie Artura Gadowskiego wokalisty zespołu IRA . Brał udział w licznych koncertach programach telewizyjnych . Do ważniejszych należy zaliczyć występ przed solowym koncertem Brayana Maya gitarzysty legendarnej grupy Queen .

W 1999r napisał piosenki i muzykę do spektaklu „Błysk Rekina” reżyserowanego przez Jerzego Fedorowicza rozpoczynając tym współpracę z Teatrem Ludowym w Krakowie . Spektakl ten należy do najdłużej granych przedstawień teatralnych w Polsce. Od dziesięciu lat nie schodzi z afisza a obejrzało go około 80000 widzów .

Kolejny spektakl to  „Minnesota blues”, historia oparta na autobiografii autora, którym jest  Krzysztof Jaryczewski kultowy wokalista Oddziału Zamkniętego . Z piosenkami Oddziału Zamkniętego wykonywanymi przez aktorów i zespół NIE-BO na żywo spektakl zobaczyło około 20000 widzów.

W 2007 roku zespół NIE-BO został zaproszony do współpracy przez Piotra Nalepę w celu realizacji muzycznej festiwalu poświęconego pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy .

Od tego czasu pod szyldem PIOTR NALEPA BREAKOUT TOUR koncertuje w kraju i za granicą wykonując piosenki zespołu BREAKOUT.

Napisana i nagrana przez Roberta piosenka „Budzę się sam” zaśpiewana przez Maćka Stuhra znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Krugerandy”(z Maćkiem w roli głównej.)

Robert ma na koncie „aktorski” udział w filmach „Anioł w Krakowie” i „Zakochany Anioł”

NIE-BO założone w połowie lat dziewięćdziesiątych przez Roberta po raz pierwszy użyło tej nazwy w Austrii w trakcie licznych w tamtym czasie klubowych koncertów . Powstało z  chęci grania koncertów w bliskim kontakcie z publicznością . Przez zespół przewinęło się wielu wspaniałych muzyków . Działalność nagraniową zespół rozpoczął w składzie Robert Lubera gitara , Robert Kubiszyn bas , Artur Malik perkusja , Sławek Berny instrumenty perkusyjne .

Obecny skład koncertowy:

Robert Lubera (gitara, śpiew)
Krzysztof „flipper” Krupa (perkusja)
Wojtek Famielec  (bas)
Piotr Sokołowski (gitara)

Robert Lubera wydawnictwa:

ROBERT GAWLIŃSKI „SOLO”  CD (Sony)

ROBERT GAWLIŃSKI “KWIATY JAK RELIKWIE” (Starling)

THE END kaseta (Wifon) 1993r

NIE-BO CD, DVD  „Breakout Festiwal Wysłuchaj Mojej Pieśni Panie”  (Metal Mind)

NIE-BO z udziałem PIOTRA NALEPY  „TRIBUTE TO BREAKOUT”  CD (Bum-Bum)

ROBERT LUBERA NIE-BO  CD (Bum-Bum)

Z zespołem NIE-BO występowały gwiazdy polskiej muzyki :

Tadeusz Nalepa , Ewa Bem , Robert Gawliński , Maciej Maleńczuk , Kasia Kowalska , Paweł Kukiz , Maciej Balcar , Natalia Przybysz , Ewelina Flinta , Piotr Cugowski , Krzysztof Zalewski ,Szymon Wydra…

Gitarzyści gościnnie:

Jacek Królik  ,  Marek Raduli , Dariusz Kozakiewicz , Piotr Nalepa , Jerzy Styczyński , Adam Otręba…

Muzycy występujący w składzie w różnych okresach:

Wojtek Garwoliński git.voc , Wojtek Klich git.voc , Jerzy „Kobra”  Drobot bas, Artur Malik perc. , Robert Kubiszyn bas. Paweł Piątek instr.klaw.  Bartek Latus git. Błażej Chochorowski  bas. Maciek Rapacz instr..klaw.  Filip Woźniak perk. Paweł „Baby” Mąciwoda bas. Daniel Kapustka perk. Adam Prucnal viol.

Linki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Lubera

https://www.facebook.com/robert.lubera

 

Wydarzenie: ROBERT LUBERA  & NIE-BO

Wydarzenie: ROBERT LUBERA & NIE-BO

20 czerwca 2013

Podczas koncertu zagramy zbiór piosenek, które powstawały na przestrzeni wielu lat i są  w warstwie tekstowej  zapisem wielu stanów emocjonalnych, w jakich się znajdowałem w trakcie ich pisania. To bardzo osobisty zapis i choć niektóre teksty po latach mogłyby literacko wyglądać lepiej to postanowiłem ich nie zmieniać bo są historią […]

Dodaj komentarz