La Bogusha y su grupo – flamenco, hiszpańska kuchnia i una cana de cerveza

Alchemia zaprasza na wieczór z flamenco. Zespół „La Bogusha y su grupo” występuje już od kilku lat, prezentując muzykę i taniec flamenco w jej najlepszej postaci. Będzie można poczuć się prawie jak w Andaluzji ! Dostępna będzie tradycyjna hiszpańska una cana de cerveza, wino oraz tapasy z Alchemii od Kuchni.

W tym roku zespół przygotował nowy spektakl, dla którego inspiracją jest kultura polskich Cyganów oraz muzyka indyjska.

Zamierzeniem artystycznym nie jest jednak fuzja tych odmiennych tradycji, ale dodanie nowych kolorów do przebogatego świata flamenco. Na scenie w dalszym ciągu panować będzie muzyka i taniec Andaluzji, czyli coś czego nie można przegapić.

Zespół wystąpi w składzie:

Bogumiła Delimata – taniec,

Michał Krygowski – gitara,

Janek Kubek – instrumenty perkusyjne.

Bogumiła Delimata – tancerka flamenco, urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. założyła zespół „Łaćho Drom”, z którym koncertowała w całej Polsce.

W 2006 r. wyjechała do Granady. Zamieszkała w cygańskiej dzielnicy Sacromonte, gdzie w pobliskiej cuevie uczyła się w szkole La Presi – maestry szczególnie ważnej dla jej dalszego rozwoju.

Pobierała także nauki u La Monety i Ester Marin.

Jesienią 2010 r. organizuje pierwszą samodzielną trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo.

Bogumiła Delimata jest także malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje także projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma też na swoim koncie role w sztukach teatralnych: „Katarzy” w reżyserii Adama Kwaśnego, „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

La-Bogusha-y-su-grupoMichał Krygowski – gitarzysta flamenco, urodzony w Tychach, od lat związany z Krakowem. Wielokrotnie wyjeżdżał do Andaluzji – poszukując nowego brzmienia – doskonalił warsztat pod okiem takich artystów jak Emilio Maya, Francisco Manuel Diaz, Jose Andres Cortes i Rafael Soler.

W 2010 r. rozpoczął współpracę z Bogumiłą Delimatą, a później także z jej zespołem „La Bogusha y su grupo”, która zaowocowała pierwszą wspólną trasą koncertową. Współtworzył muzykę do spektaklów teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

Janek Kubek specjalizuje się w grze na instrumentach perkusyjnych, głównie azjatyckich: tabli, ghatam, darabukce, duff, gongach i setce pokrewnych. Regularnie odwiedza Indie i studiuje tam jedyny w swoim rodzaju instrument: tabla.

Muzykował z wieloma zespołami, między innymi z gitarzystą flamenco Michałem Czachowskim oraz z grupami Scaur, Que Passa, Biogrupa.

Pierwsze nagrania płytowe Janka Kubka powstały we współpracy z formacjami Atman i Karpaty Magiczne, z którymi koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji i USA, a także z zespołem Beltaine, z którym odwiedził m.in. Malezję, Włochy, Portugalię i inne. Mieszka w Krakowie na Kazimierzu, gdzie udziela lekcji gry na djembe, tabli i kongach. Jest również konstruktorem instrumentów (djembe i konga).

 

Dodaj komentarz