Krakowski Festiwal Akordeonowy

Krakowski Festiwal Akordeonowy jest wyjątkowym wydarzeniem, które stało się świętem muzyki akordeonowej w stolicy Małopolski. Festiwal ma za zadanie zaprezentować możliwości tego wyjątkowego instrumentu zarówno w formie klasycznej, jak również ze świadomością istnienia współczesnych nurtów i kierunków, jak jazz, folk, piosenka literacka czy tango nuevo. Formuła Festiwalu sprzyja atmosferze współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy muzykami reprezentującymi różne pokolenia. Działania Festiwalu stały się nową i interesującą propozycją w ofercie kulturalnej Krakowa.

II edycja Festiwalu, jako że jest on wydarzeniem cyklicznym, pretenduje do miana imprezy międzynarodowej. Organizatorzy planują poszerzenie zakresu wymiany kulturalnej między różnymi ośrodkami muzycznymi Europy. Stwarza to również możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego krakowskiego środowiska akordeonowego na forum międzynarodowym.

Jednym z głównych celów jest edukowanie młodych muzyków poprzez towarzyszące imprezie kursy mistrzowskie oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Druga edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w dniach 25 do 29 września 2014 roku.

Wydarzenia w Alchemii:

1. Wernisaż fotografii Krzysztofa Pingwina Jamrozika  pt. „Muzyka szkiełkiem i okiem”

Wprowadzenie:prof. Stanisław Stabro, godzina 17:00

„Żywioł, piękno i moc muzyki zostały rozpisane na fotografiach Krzysztofa Jamrozika”

Prof Stanisław Stabro

Krzysztof  Pingwin Jamrozik – pasjonat przygody – fotograf  i żeglarz.

Z obiektywem śledzi świat od pierwszej połowy lat siedemdziesiątych czyli od pierwszej klasy szkoły podstawowej.  Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową. Fotografuje podczas rejsów, które prowadzi jako kapitan żeglugi wielkiej. Od wielu lat towarzyszy z aparatem Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki Żeglarskiej „Shanties“ w Krakowie. Lubi fotografować muzyków przy pracy i łapać ich na gorącym uczynku także na innych koncertach w krakowskiej Rotundzie. Dokumentował także życie polityczne w kraju fotografując m.in prezydenta Lecha Wałęsę, Richarda von Weizekera, Francois Miteranda oraz premiera Donalda Tuska.Od inauguracyjnej edycji towarzyszy Krakowskiemu Festiwalowi Akordeonowemu.

Więcej na autorskiej stronie internetowej galeria.fotopingwin.pl

 

2. Koncert:   „Sztuka ponad granicami. Polsko – Ukraiński dialog muzyczny”

Wykonawcy: Duet Quasi Una Fantasia, Duet „Dialogi” (Ukraina), godzina 18:00

Zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje utalentowanych muzyków – Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). Główny obszar ich zainteresowań to piosenka poetycka oraz muzyka współczesna. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę, opracowując teksty polskich poetów. Często sięga po różnych twórców liryki – rozmaita stylistyka wierszy powoduje, że muzyka staje się wielobarwna, przez co znajduje większą liczbę odbiorców. Artyści prezentują również muzykę czysto instrumentalną, wykonywaną na akordeonie solo, wokalizy oraz recytację i melorecytację poezji.

 

Duet Dialogi, (Ukraina), w którego skład wchodzą Nadija Yewenko (bandura i śpiew) i Igor Jewenko (akordeon) powstał w 2008 roku pod kierownictwem B. Parumby. Członkowie zespołu są absolwentami Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. W. Stefanka. Od 2010 roku członkowie duetu są solistami Filharmonii Obwodowej w Ivanofrankowsku. Repertuar duetu stanowią utwory dawnych i współczesnych kompozytorów ukraińskich i zagranicznych, muzyka ludowa i awangardowa. Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych. W repertuarze posiadają utwory poetyckie m.in. Tarasa Szewczenki z muzyką Wiktora Własowa oraz utwory instrumentalne Richarda Galliano, Vołodymyra Runczaka, Domenico Scarlattiego, Igora Szamo, Wiktora Własowa, Wołodymyra Zubickiego. Obecnie skład duetu tworzą – Nadija Yevenko i Witalij Bohak.

Dodaj komentarz