The 9th Krakow Jazz Autumn 2014 – 9 Krakowska Jesień Jazzowa

Program Krakowskiej Jesieni Jazzowej już po raz dziewiąty zapewni miłośnikom muzyki improwizowanej całą serię niezapomnianych koncertów, warsztatów i innych wydarzeń okołomuzycznych. Większość zaplanowanych koncertów to polskie premiery nowych projektów uznanych gwiazd światowej muzyki improwizowanej.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wieczory The Ex & Brass Unbound z udziałem m.in. Kena Vandermarka i Matsa Gustafssona, nowy projekt holenderskiego wirtuoza klarnetu i saksofonu Aba Baarsa, a także jego duet z legendą europejskiej sceny jazzowej Zlatkiem Kaučičem

Polecamy również solowy koncert Joëlle Léandre, czy wreszcie premierowy wspólny koncert niezwykle popularnych zespołów The Thing i DKV.

Pojawi się także dawno niewidziana w Krakowie Satoko Fujii i niezwykle energetyczne holenderskie trio –Cactus Truck.
Na festiwalu odbędzie się też światowe prawykonanie utworu „Guernica” Barry’ego Guya w wykonaniu 14 osobowej, specjalnie na tę okazję utworzonej orkiestry pod dyrekcją kompozytora.

Ponieważ wcześniejsze projekty Barry’ego Guya, stanowiące swoisty konglomerat muzyki współczesnej i improwizowanej, zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i publiczność, sądzić należy, że „Guernica” będzie kolejnym najwyższej klasy wydarzeniem muzycznym festiwalu.

Wielkim zainteresowaniem powinny cieszyć się również koncerty muzyków polskiej sceny alternatywnej, warsztaty improwizacyjne, wystawa fotograficzna i panele dyskusyjne z udziałem wielu uznanych krytyków i dziennikarzy z Europy i USA.

Peter Brötzmann – z pewnością najwybitniejszy aktualnie twórca muzyki improwizowanej, który od pół wieku wyznacza i przekracza granice free-jazzu, zaprezentuje jeden ze swych ostatnich zespołów.

Obok lidera wystąpią w nim sztandarowy perkusista słynnej brytyjskiej sceny jazzowej Steve Noble oraz, znany z wielu amerykańskich awangardowych grup, chicagowski wibrafonista Jason Adasiewicz.

Z całą pewnością będzie to jeden z najjaśniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu.

Oficjalna strona FESTIWALU

Wydarzenie: BARRY GUY / KEN VANDERMARK DUO – Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: BARRY GUY / KEN VANDERMARK DUO – Krakowska Jesień Jazzowa

22 listopada 2014

Barry Guy jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej. Współpracował m.in. z Tonym Oxleyem, Evanem Parkerem, Mike’m Westbrookiem, Peterem Kowaldem, Trevorem Wattsem, Bobem Downesem, Dave’em Holdsworthem, Chrisem McGregorem, ale także z BBC Symphony Orchestra, London […]

Wydarzenie: KAZE – Krakowska Jesień Jazzowa

Wydarzenie: KAZE – Krakowska Jesień Jazzowa

15 listopada 2014

„Kaze” to słowo oznaczające w języku japońskim wiatr i jeśli muzyka może twórczo interpretować dźwięki natury, to ci muzycy z pewnością opanowali tę sztukę.

15 komentarzy do “The 9th Krakow Jazz Autumn 2014 – 9 Krakowska Jesień Jazzowa

Dodaj komentarz