Przestrzeń
Przestrzeń w której mieści się HEVRE to temat niełatwy. Budynek powstał pod koniec XIX wieku, jako żydowski dom modlitewny. W czasie II Wojny Światowej przestał jednak pełnić tę funkcję, a jego wnętrze zostało zdewastowane. Po wojnie, aż do 2006 roku był siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Krakowiacy”. Kolejny etapem był klub Mezcal, który jednak nie istniał długo w klubowej świadomości Krakowa.
Teraz czas na HEVRE.
Wybór tej niecodziennej przestrzeni to wynik fascynacji właścicieli – Jacka Żakowskiego i Aleksandra Wityńskiego – samym budynkiem, od zawsze tajemniczym i trochę niedostępnym. Ale także ich wieloletniego przywiązania do Kazimierza, który już raz podbili tworząc jeden z pierwszych lokali w tej części miasta – kultowy Klub Alchemia.
„W czasie działalności Mezcala zobaczyłem wnętrze budynku po raz pierwszy. Byłem nim absolutnie oczarowany. Jego kubatura i światło przypomniały mi Teatr Bückleina. Miejsce niesamowite, które ukształtowało wiele ludzi mojego pokolenia. Teatr którego notabene przez dwa lata byłem właścicielem, miał swoją siedzibę w Hotelu Europejskim, będąc pierwszym po przemianie ustrojowej teatrem prywatnym. Pierwszym niezależnym miejscem artystycznego fermentu „
mówi Jacek Żakowski
O wydzielonej przestrzeni Hotelu zaadaptowanej na potrzeby działań artystycznych krążyło wiele miejskich legend. Atmosfera tajemniczości była wpisana w tożsamość Teatru Bückleina, którego nazwa pochodzi od nazwiska fikcyjnej postaci – myśliciela i podróżnika – doktora Samuela Bückleina.
Anegdota mówi, że założyciele teatru zostali poproszeni przez Sąd o złożenie dokumentu potwierdzającego zgodę Bückleina na sygnowanie stowarzyszenia jego nazwiskiem. Dokument został złożony, ale był tak samo fikcyjny, jak sama postać inspirująca załogę teatru. Członkowie spisali go własnoręcznie.
Nowy lokal HEVRE jest efektem przesiąknięcia tym artystycznym duchem, chęcią przeniesienia jego atmosfery w inny czas, przy jednoczesnym stworzeniu własnej, nowej tożsamości.
HEVRE ma przede wszystkim łączyć, nie dzielić.
Róg ulic Meiselsa i Bożego Ciała to miejsce zbiegu dwóch kultur. Kultury żydowskiej oraz kultury krakowskiego Kazimierza.. Jako pierwsza powstała część kawiarniana.
Kolejnym etapem będzie stworzenie restauracji koszernej, będącej ukłonem w stronę historii.
Na dolnym piętrze powstanie klub, który na wzór Alchemii będzie rodzajem otwartego na nowości undergroundu. Miejscem imprez, koncertów muzyki różnych stylów i kultur.
Światy w nim zawarte mają płynnie się przenikać. To dążenie do równowagi między historią budynku, a tym co nowatorskie, zarówno w koncepcie lokalu, jak i samym jego wystroju. Kieliszek wina będziemy mogli wypić przy nowoczesnym barze w otoczeniu fresków z lat 30 XX wieku.
„Ma być pięknie, a piękno to akceptacja. Akceptacja tego, co zastane i otwartość na to, co nowatorskie.”
Sylwester
Zapraszamy również na Sylwestra pod hasłem „Nowy Rok w nowym miejscu”.
Na tę specjalną okazję otwarte będą dwa dodatkowe piętra HEVRE.
Po raz pierwszy będziemy mogli poznać górną i dolną przestrzeń. Cały budynek wypełni się więc sylwestrowym szaleństwem. Na górnym piętrze panować będzie gorący styl kubański, dolne piętro przepełnione będzie tanecznym sylwestrowym funky, a parter z którym niektórzy zdążyli się już zapoznać będzie tętnił soulem, jazzem i elektroniką.
Na każdym piętrze zagrają DJe. Zagrają z płyt czarnych jak heban. Szykujemy dla Was również specjalny występ niespodziankę prosto z Francji #akustycznie
Będzie hucznie, będzie z pompą, będzie pięknie!
Bilety w cenie:
60 zł – pierwsza pula – wyprzedane
80 zł – druga pula
Bierzcie póki gorące ♥ Bilety do nabycia w Hevre oraz Bunkier Cafe.
Dostępne są również on-line https://alchemia.com.pl/sklep/sylwester-w-hevre-druga-pula/
? Rezerwacje stolików prosimy przesyłać na maila: rezerwacje@hevre.pl
Zagrają:
#parter
Good Paul
house, elektronika, nu beats, soul, jazz
Dj Hawaiski
hip hop, funky
#dolnepiętro
Pan Zimna Łapa
afrobeat i gramofonowy drumming
11n.
funk, rap, house, elektronika