WIECZÓR Z FLAMENCO – La Bogusha y su grupo

Artystów tworzących „La Bogusha y su grupo” połączyła pasja muzyki flamenco, a szczególnie emocje odkrywane w jego najbardziej ortodoksyjnym nurcie tzw. flamenco puro. Założycielką i motorem grupy jest Bogumiła Delimata – polska Cyganka, tancerka i malarka, która poszukując korzeni flamenco, w 2006 r. wyruszyła z Krakowa do Granady.

U źródeł odkrywa tajniki tańca ucząc się od najlepszych nauczycieli – tam też zrealizowała swoje marzenie – w 2010 r. stworzyła własny zespół. Do współpracy zaprosiła mieszkającego w Granadzie śpiewaka flamenco Juana Rubio oraz polskiego gitarzystę Michała Krygowskiego.

W 2011 r. ruszają w pierwszą trasę koncertując w Krakowie, Opocznie, Bielsku-Białej, w Gryfinie (festiwal V Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie  „Wschód-Zachód”). W ramach Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych oraz na zaproszenie parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Wałbrzychu-Konradowie zespół skomponował i wykonał mszę flamenco inspirowaną twórczością Enrique Morente. Z kolei w kwietniu 2012 r. występują m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Tychach i Wrocławiu.

W repertuarze grupy znajdują się style flamenco: alegrias, tangos, solea, cantes de levante, buleria, seguiriya, martinete.

Skład:

Michał Krygowski – gitara,

Juan Rubio– śpiew,

Bogusia Delimata– taniec

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu koncertu.

 

Bogumiła Delimata – urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Po przeprowadzce do Krakowa, w 2000 r. zaczęła się jej przygoda z flamenco. Pierwsze kroki stawiała w zespole Małgorzaty Drzał „A Sangre Fria”.

Następnie założyła własną szkołę tańca flamenco w Krakowie. Szybko odkryła, że praca z ludźmi przynosi jej wiele satysfakcji i rozwija także ją samą.

W 2003 r. założyła zespół „Łaćho Drom”, z którym koncertowała w całej Polsce, m.in. w Łowiczu w ramach festiwalu „Cyganie wracają do Łowicza” (2003), na Festiwalu Kultury Romskiej w Krakowie (2004), Festiwalu Etniczne Klimaty w Warszawie (2004), Dniach Romskich w Klubie „Pod Jaszczurami” (2004), Fiestach Cygańskich w Klubie „Caryca” w Krakowie, XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich – „Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim (2006), Lubelskich Spotkaniach z Kulturą Romów „Taboriada” w Lublinie (2006).

W 2006 r. wyjechała do Granady. Zamieszkała w cygańskiej dzielnicy Sacromonte, gdzie w pobliskiej cuevie uczyła się w szkole La Presi – maestry szczególnie ważnej dla jej dalszego rozwoju. Pobierała także nauki u La Monety i Ester Marin.

Jesienią 2010 r. organizuje pierwszą samodzielną trasę koncertową, do której zaprasza artystów z Andaluzji: Ana Sola (śpiew), Pilar Lopez (gitara). Występują w Krakowie, Łodzi i Bielsku-Białej. Kolejna trasa, w składzie Carlos Torres „Llaguita” (śpiew) oraz Michał Krygowski (gitara), odbywa się zimą 2011 r. w Krakowie, Wrocławiu, Tychach, Katowicach.

Bogumiła Delimata jest także malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje także projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma też na swoim koncie role w sztukach teatralnych: „Katarzy” w reżyserii Adama Kwaśnego, „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

Juan Francisco Rubio Lopez – urodzony w Kadyksie. Pierwszy kontakt z flamenco miał poprzez swojego ojca, który wprowadził go w tajniki śpiewu flamenco. W Granadzie, w 2005 r. spotkał  Antonio Gomez „El Colorao”, który miał znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny i pozostaje do dzisiaj jego mistrzem. Pobierał także lekcje u Juana Pinilla, El Zambo, Joselete de Linares.  Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Antonio Gomez „El Colorao”, Irene la Serranilla, Jose Candela, Willi Gomez, Nano de Marbella, Vicente Marquez „Tente”. Był uczestnikiem Concurso Nacional de Cante Flamenco Ciudad de Ubrique. Jest członkiem zespołu „Turuleiro”, z którym  koncertował  w całej Andaluzji. Występował podczas „Parapanda Folk Festival” w Granadzie (2009). Brał udział w spektaklach flamenco „El tiempo que dura una rosa”, „Un traje de color Grana” wystawianych w Madrycie i Walencji.

Juan Rubio

Juan Rubio

 

Jego ulubione formy flamenco to seguiriya, solea, cantes de levante, alegrias, tanguillos i bulerias. Juan Rubio jest także pedagogiem, który prócz praktycznych lekcji śpiewu, wykłada teorię flamenco. Poza flamenco jego pasją od dzieciństwa jest malarstwo. W 2007 r. ukończył studia Uniwersytetu w Granadzie z dziedziny filozofii i literatury.

Michał Krygowski – urodzony w Tychach, od lat związany z Krakowem. Przygodę z gitarą flamenco rozpoczął 12 lat temu. Pierwsze lekcje pobierał u gitarzysty Adama Hliniaka, z którym później, koncertując w całym kraju, współpracował w grupie „Aire Andaluz. Kolejnymi nauczycielami byli znani w Polsce gitarzyści flamenco Michał Czachowski, Andrzej Lewocki i Artur „El Polaco” Muszyński. Po zakończeniu współpracy z zespołem „Aire Andaluz” zaangażował się w działalność krakowskiego klubu Por Fiesta, w którym jest głównym akompaniatorem. Wielokrotnie wyjeżdżał do Andaluzji – poszukując nowego brzmienia – doskonalił warsztat pod okiem takich artystów jak Emilio Maya, Francisco Manuel Diaz, Jose Andres Cortes i Rafael Soler.

W 2010 r. rozpoczął współpracę z Bogumiłą Delimatą, a później także z jej zespołem „La Bogusha y su grupo”, która zaowocowała pierwszą wspólną trasą koncertową. Współtworzył muzykę do spektaklów teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza.

 

Dodaj komentarz