SAMECH

08 Maj 20:00
2617 dni temu środa
SAMECH
Samech wykształcił swój własny styl - jest to połączenie tradycji muzyki klasycznej z dużym ładunkiem world music, muzyki żydowskiej, latin music i jazzu. To muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu.

Większość utworów to kompozycje autorskie, w których przeplata się zarówno tradycja jak i nowoczesność.

Nazwa zespołu „SAMECH” wywodzi się z alfabetu hebrajskiego i oznacza literę „s”. Hebrajska litera ma kształt okręgu i reprezentuje nieskończoność, ponieważ nie ma początku ani końca. W Kabale samech reprezentuje nieskończoną moc Stwórcy (Ein Sof).

Autorką projektu jest Anna Ostachowska – altowiolistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Birmingham Conservatoire (Anglia).  Dzięki klasycznemu wykształceniu połączyła tradycje muzyki poważnej z oryginalną muzyką klezmerską. Od wielu lat związana z krakowskim Kazimierzem – kolebką muzyki klezmerskiej w Polsce. W roku 2003 założyła zespół Samech grający głównie tradycyjną muzykę klezmerską.

Zespół w 2012 roku wydał swoją debiutancką płytę „Quachatta”, w prestiżowej wytwórni Johna Zorna Tzadik w Nowym Jorku. To pozwoliło mu znaleźć się pomiędzy tak  wspaniałymi polskimi zespołami jak Kroke czy Bester Quartet. Co więcej stali się drugim w historii zespołem z Polski, który znalazł się pod skrzydłami tej uznanej na całym świecie nowojorskiej wytwórni.

W 2012 występowali  w Amsterdamie podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Żydowskiej i spośród 240 zespołów z całego świata udało się im znaleźć w gronie 12 półfinalistów, co dla jedynego reprezentanta Polski było ogromnym sukcesem.

Występowali na wielu festiwalach m.in. Tzadik Poznań Festival, KlezMORE Vienna  oraz Jazz It w Salzburgu. Zostali również zaproszeni na planowane w tym roku festiwale między innymi w Białymstoku (Festiwal Zachor), Warszawie (Festiwal Nowa Muzyka Żydowska), Szwajcari (Stanser Musiktage)  i Argentynie (KlezFiesta).

Bilety 20 zł

Anna Ostachowska (Polska)altówka
Magdalena Pluta (Polska)wiolonczela
Marek Lewandowski (Polska)kontrabas
Robert Sztorc (Polska)perkusja

Dodaj komentarz