DREKOTY

25 kw. 21:00
4011 dni temu czwartek
DREKOTY
"To jest wyjątkowa muzyka - poetycka, inteligentna, a zarazem dzika, surowa. Na płycie zrealizowana z pietyzmem, na żywo wykonywana z impetem. Błyskotliwa, porywająca, zastanawiająca. Brawo." (Piotr Lewandowski, PopUpMusic)

Drekoty to zespół założony przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę, która po latach grania z licznymi zespołami (m.in. Alte Zachen, Wovoka, Pictorial Candi, a wcześniej Pogodno, Graal, The Complainer) postanowiła spróbować, czym jest samodzielność artystyczna.

Do współpracy zaprosiła Magdę Turłaj (vel Karotkę znaną z Kawałka Kulki) oraz Zosz Chabierę. Po roku funkcjonowania jako trio, kilkudziesięciu  koncertach (m.in. u boku Evangelisty, Julii Marcell, Pustek czy Paristetris) oraz pierwszych sukcesach (m.in. nagroda na Festiwalu Gramy 2011, obecność na składankach Offensywa 4 i Sealesia 2), Drekoty nagrały materiał na debiutancką płytę zatytułowaną Persentyna. Płytę, którą tylko w uproszczeniu można nazwać kontynuacją EP Trafostacja.

Z trudności zakwalifikowania muzyki zawartej na EPce Drekoty uczyniły bowiem swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. I właśnie taka jest Persentyna, nieokreślona i wypełniona sprzecznościami, a jednocześnie spójna i uporządkowana. Bazowe instrumentarium zespołu – składające się z perkusji, klawiszy, skrzypiec i wokali – uzupełnione zostało zarówno o brzmienia elektroniczne, jak i dźwięki akustyczne, w tym tak egzotyczne jak cytra czy ziele angielskie.

Bilety 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu

 

Drekoty-fot-Adam-Andrecki

Drekoty fot. Adam Andrecki

„Ambitna, oryginalna i niepospolita. W całości po polsku. Kiedy ostatnio widzieliście tyle pozytywnych epitetów w opisie jednej płyty?” (Marcel Fraczek, We are from Poland!)

“Persentyna to punkowa muzyka współczesna. Punkowa z powodu energii i dezynwoltury, muzyka współczesna – ze względu na przemyślane formy kompozycji, panowanie nad materią muzyczną, otwartość na eksperymenty, czy partie pianina.” (Łukasz Folda, PopUpMusic)

„Drekoty są zjawiskiem, jakie zdarza się raz na kilka lat. Poza skalą.” (Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza)

„Widziałem Drekoty po raz pierwszy, ale nie mam wątpliwości że to jeden z najlepiej prezentujących się na scenie polskich zespołów” (Jakub Knera, Nowe Idzie od Morza)

 

Film: 25 kwietnia w Alchemii zagrają Drekoty. Polecamy!

„To jest wyjątkowa muzyka – poetycka, inteligentna, a zarazem dzika, surowa. Na płycie zrealizowana z pietyzmem, na żywo wykonywana z impetem. Błyskotliwa, porywająca, zastanawiająca. Brawo.” (Piotr Lewandowski, PopUpMusic)

Dodaj komentarz