W piątek 23 października o 19:00 festiwal otworzy Rafał Mazur, prezentując solowy projekt The Great Tone has no Sound przygotowany z okazji dwudziestolecia twórczych poszukiwań na gruncie muzyki improwizowanej, który miał swoją premierę w ubiegłym roku podczas koncertów w Chinach.
Drugą część wieczoru stanowić będzie koncert krakowskiego tria OCHO, w którego skład wchodzą saksofonistka Paulina Owczarek, kontrabasista Ernest Ogórek i perkusista Tomek Chołoniewski. OCHO podejmuje przekorną i krytyczną grę ze stereotypami narosłymi wokół koncepcji klasycznego tria jazzowego, kolektywnie improwizując i eksplorując nieodkryte jeszcze brzmienia. Start o 20:30.
W sobotę 24 października – kolejny projekt solowy i kolejne trio. Najpierw o 19:00 wystąpi wrocławski trębacz Artur Majewski, który, wykorzystując trąbkę i elektronikę, stworzy kompletny brzmieniowy mikrokosmos. Majewski jest cenionym w świecie improwizatorem, od niemal dwudziestu lat koncertującym w Europie, USA i Japonii, jego płyty wydają między innymi chicagowski Delmark i portugalska wytwórnia Clean Feed.
O 20:30 na scenie pojawi się Michał Dymny Trio – lider i twórca zespołu zagra na gitarze i instrumentach klawiszowych, a towarzyszyć mu będą Alex Clov na saksofonie i Jakub Rutkowski na perkusji.
W niedzielę 25 października o 16:00 Artur Majewski poprowadzi otwarte warsztaty improwizatorskie dla muzyków „Środki ekspresji w swobodnej improwizacji dźwiękowej”.
Ostatni koncert o 19:00 będzie stanowił finał projektu w ramach programu Gminy Miejskiej Kraków „Rezydencje artystyczne i wsparcie pracy twórczej w domach”. Będzie to premiera projektu Citimprovisation–Kraków Rafała Mazura.
Przygotowany przez artystę–rezydenta utwór jest komprowizacją (kompozycją dla improwizatorów) składającą się z dwóch warstw – pierwszą tworzą dźwięki miasta zarejestrowane podczas nagrań terenowych i złożone w ścieżkę dźwiękową stanowiącą zakomponowaną i niezmienną część utworu.
Drugą warstwą jest muzyka tworzona przez improwizatorów, którzy na żywo i spontanicznie reagują na pojawiające się struktury dźwiękowe. Na potrzeby realizacji projektu założony został zespół Wandering the Sound(scape) Ensemble, w którego skład wchodzą:
Paulina Owczarek – saksofony
Artur Majewski – trąbka
Michał Dymny – gitara elektryczna
Jakub Gucik – wiolonczela
Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa, projekcja dźwięku
Tomek Chołoniewski – perkusja, obiekty
Karnety:
Dostępne tylko w sprzedaży online: www.kjj-festiwal.pl oraz www.alchemia.com
Ilość karnetów bardzo ograniczona!
Karnet I dzień (23.10.2020): 75 zł
Karnet II dzień (24.10.2020): 75 zł
UWAGA! Wstęp na concert: WANDERING THE SOUND(SCAPE) ENSEMBLE bezpłatna wejściówka dla laureatów konkursu – obserwuj nasze kanały w mediach społecznościowych.
27 komentarzy do “15. Krakowska Jesień Jazzowa (23-25.10. 2020)”
Napisz komentarz →