Wianki – Święto Muzyki 2016 / Krakowskie granie na Okrąglaku

Krakowskie Granie w tym roku powróci na Kazimierz. Współpraca z Alchemią, Kolorami, Kolektywem i Świetlicą zaowocuje występami intuicyjnej Krakow Improvisers Orchestra, songwriterskiego Fertile Hump, folkowych PoPieronie, elektronicznego Hatti Vatti i gitarowego Raphaela Roginskiego. Ten ostatni jest głęboko związany z kulturą żydowską, więc pasuje idealnie do koncertu na dachu Okrąglaka na Kazimierzu.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM – scena na Okrąglaku 

 

14:30 – 15:45 – Krakow Improvisers Orchestra

 

16:30 – 17:15 – Fertile Hump

 

18:30 – 19:15 – PoPieronie

 

20:00 – 20:45 – Hatti Vatti

 

21:20 – 22:00 – Raphael Roginski

 

Krakow Improvisers Orchestra

KIO to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych.

Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych, za pomocą których dyrygent komunikuje się z zespołem.

Krakow Improvisers Orchestra
To przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych. Na sobotnim koncercie orkiestrą dyrygować będzie Paulina Owczarek i El Pricto, zagramy w składzie:
Tomek Chołoniewski – perkusja, Brianne Curran – skrzypce, Michał Dymny – gitara, Michał Kiedrowski – skrzypce, Wiktor Krzak – fagot, Sebastian Mac – gitara, Adam Nyk – głos, Ernest Ogórek – kontrabas, Malwina Kołodziejczyk – saksofon tenorowy, Piotrek Przewoźniak – perkusja, Paulina Owczarek – saksofon altowy & dyrygowanie, El Pricto – klarnet & dyrygowanie

https://www.facebook.com/KrakowImprovisersOrchestra/
https://youtu.be/9N-LOOHhQ_E

 

Fertile Hump

Fertile Hump zaczęło się i trwa w kuchni. Nasi rodzice i znajomi mówią, że jesteśmy świetni i my w to wierzymy. Sąsiedzi nas nienawidzą. Dużo się kłócimy i chyba jesteśmy alkoholikami. Postanowiliśmy nagrać cztery z naszych kuchennych kompozycji a potem ktoś inny postanowił to wydać. Fajnie ale nie obiecujcie sobie za wiele.

 

 

https://www.facebook.com/fertilehump/timeline?ref=page_internal

 

Kapela PoPieronie

Kapela PoPieronie, to nie grupa, kolektyw, czy zespół. Ale jeden organizm, którego serce bije z miłości do muzyki ludowej.
W trakcie swojej działalności, nieprzerwanie od 2009 roku, ci młodzi muzycy odkrywają zapomniane dźwięki Beskidu Żywieckiego. Ich muzyka jest jak tkanina spleciona z mocnych włókien tj.: edukacji akademickiej, fascynacji kulturą tradycyjną oraz pasji dzielenia się z innymi tym, co stanowi o człowieczeństwie, czyli pamięcią o pięknie i mądrości ukrytej we własnej przeszłości.
Kapela PoPieronie

Kapela PoPieronie

Razem tworzą unikalny styl gry, łącząc swoje indywidualne pasje twórcze na gruncie muzyki głęboko zakorzenionej w ich góralskiej obyczajowości.
Każdy z nich poznał także muzykę pogranicza kultur: polskiej, słowackiej oraz węgierskiej, których pierwiastki można dostrzec w ich twórczości.
Twórczość ta promieniuje radością, optymizmem, czasem melancholią, skłania do refleksji i prowokuje do zatrzymania się w obecnym zabieganym świecie.
Dotychczasowe osiągnięcia kapeli, to m.in:
– 3 miejsce krążka pt. „Wierni korzeniom” w konkursie Folkowy Fonogram Dwójki 2014 organizowanego przez Polskie Radio Dwójka (2014 r.),
– udział w Festiwalu SARI – MUZYKA ŚWIATA (2014 r.),
– udział w ramach 6. edycji Męskiego Grania w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu (2015 r.),
– autorski koncert na żywo w ramach gali wręczenia nagród Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia (2015 r.) i inne.

Hatti Vatti

Winylowe wydawnictwa dla wielu europejskich labeli ugruntowały pozycję Hatti Vatti na scenie napędzanej basem muzyki elektronicznej. W 2013 wydał mini-album „Algebra”. Ostatni krążek pt. „Worship Nothing” to artystyczna mieszanka nostalgicznych brzmień lat 80-tych, minimalistycznego drum’n’bassu, field-recordingu aż po własną wizję footwork.

Hatti-Vatti-Lady-Katee_web-1024x492

Album wyprzedał się w kilka miesięcy, a dzięki ogólnoświatowej dystrybucji trafił m.in. do sklepów w całej UE, Japonii i USA. Płyta zebrała znakomite recenzje – zaczynając od brytyjskiego The Wire Magazine, kończąc na ogólnopolskiej Gazecie Wyborczej.

Występował w takich krajach jak Japonia, Islandia, Szwajcaria, Niemcy, Belgia, Litwa, Białoruś, Łotwa i Czechy, był też gościem wielkich festiwali jak Open’er, Audioriver, Weekender, Up To Date oraz OFF. Brał udział w polskiej edycji Boiler Room. Jest połową duetów HV/NOON (z Mikoałejm NOON Bugajakiem), FFRANCIS (z Misią Furtak) oraz Nanook of the North (z Stefanem Wesołowskim); jego utwory remiksował Andy Stott, a w studio współpracował z takimi gwiazdami jak O.S.T.R., Eldo czy Synkro.

 

 

https://www.facebook.com/hattivattiPL/

https://soundcloud.com/httvtt

https://www.youtube.com/watch?v=aHsVSSgoU9c

https://www.youtube.com/watch?v=mJzMwuDD6Y0

https://www.youtube.com/watch?v=HfIHqz15PRs

 

Raphael Roginski gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego.

Rafael-Roginski fot.K.PenarskiOd samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej.

Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft.

Prymitywna muzyka ameryki, blues i rock lat 60. to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki (Harry Partch, Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga.

Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem Rogiński gra Bacha w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych.

Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu.

Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling) , performances (np. J. Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Tetar Stary w Krakowie) oraz słowo( np. Tadeusz Rozewicz, Mieczyslaw Mysliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk).

Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub w lub jako lider zespołów.

W tej chwili stale projekty muzyczne to wspomniane: Shofar ,Cukunft, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.

Dodaj komentarz