Urodziny Jazzarium – Evan Parker i RGG w Alchemii

W piętnastą rocznicę śmierci Elli Fitzgerald i w dniu premiery płyt „Komeda” Leszka Możdżera – 15 czerwca 2011 – pojawił się w sieci serwis Jazzurium.pl. Pierwsza strona jazzu – takie hasło towarzyszyło jego twórcom: dziennikarzom Maciejowi Karłowskiemu i Kajetanowi Prochyrze, oraz animatorowi jazzowej sceny w Polsce, twórcy festiwalu Warsaw Summer Jazz Days i JazzRadia – Mariuszowi Adamiakowi.

Dziś Jazzarium.pl jest jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów muzycznych w Polsce oraz najważniejszym jazzowym adresem w polskim internecie.

„Nie jest to jeszcze wiek pełnoletni, ale w rzeczywistości sieciowej czas chyba trochę inaczej się liczy” – mówi redaktor naczelny Jazzarium.pl Maciej Karłowski. „Dzięki naszym Czytelnikom mogliśmy przez ten czas robić to, co robimy. Za największy sukces należy chyba uznać to, że w krótkim czasie  udało nam się przekonać do siebie sporą część jazzowego środowiska po obu stronach sceny, zarówno tych, którzy płyt słuchają i na koncerty chadzają, jak i tych, którzy te płyty i koncerty dla nas wszystkich organizują” – dodaje Karłowski.

Z okazji 5tych urodzin, w niedzielę, 12 czerwca,  w legendarnym krakowskim klubie Alchemia odbędzie się wyjątkowy koncert. – Chcieliśmy aby tego wieczora zabrzmiała muzyka, której jeszcze wcześniej nie było,  która nas zaskoczy, będzie pełna ryzyka a która może otworzyć nowe horyzonty i nam, słuchaczom,  i muzykom, którzy ją dla nas zagrają – mówi Maciej Karłowski – Nasze zaproszenie przyjęli artyści, których teoretycznie wiele dzieli – począwszy od stażu na scenie, kraju pochodzenia, a na skali doświadczeń skończywszy – a praktycznie jeszcze więcej łączy. Ot choćby fakt, że położyli swoje życie na ołtarzu muzyki, działają konsekwentnie i z takim samym olśnieniem jak to miało miejsce na początku ich karier i co ważne nieustannie kroczą własną drogą.

Jesteśmy zaszczyceni mogąc dziś ogłosić, że na jednej scenie zagrają dla nas wszystkich wielki mag improwizacji i saksofonów Evan Parker i naszym zdaniem najbardziej obiecujący zespół naszej sceny RGG Trio i co szczególnie ważne nie osobno, ale razem, niosąc muzykę, której żaden z nich i żadne z nas się nie spodziewa.

Evan Parker – saksofony,

Łukasz Ojdana – fortepian,

Maciej Garbowski – kontrabas,

Krzysztof Gradziuk – perkusja

 

Bilety 30 zł przedsprzedaż / 35 zł w dniu koncertu

 

RGG 

Siedem płyt w piętnastoletniej biografii RGG to ilość, która nie budzi podejrzeń. Ani muzycy nie próżnują, ani nie próbują na siłę zawojować jazzowego rynku.
Efekt jest taki, że krytycy piszą o „wyważonych umysłach”, „świadomości muzycznej przestrzeni”, „muzycznej erudycji”, „elastycznej wirtuozerii” i „estetyce brzmienia”. W istocie zarówno w ich sztuce improwizacji, która nie boi się tradycji Karola Szymanowskiego, ani Beady Belle i Richie’go Beiracha, oraz w ich sztuce kompozycji, jest coś bardzo ekskluzywnego i wyrafinowanego.

Ostatni album „Aura” wydany został w legendarnej OKeh Records, znanej z publikacji Louisa Armstronga, Ahmada Jamala, Branforda Marsalisa czy Billa Frisella. Kompozytor Thomas Gustafsson powiedział kiedyś, że doświadczanie muzyki trio RGG daje mu poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina.

 

 

Portal Jazzarium.pl codziennie przynosi swoim użytkownikom najważniejsze wiadomości ze świata jazzu, prezentuje nagrania i twórców młodej polskiej i międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej, relacjonuje koncerty oraz przybliża dorobek muzycznych ikon. Powołana przez Macieja Karłowskiego, Kajetana Prochyrę oraz Edwarda Bielnińskiego Fundacja Słuchaj, obok prowadzenia Jazzarium.pl jest także wydawcą płytowym. Pod jej skrzydłami ukazało się dotąd 8 płyt – w tym m.in. „Komeda Ahead” Marcina i Bartłomieja Olesiów i Christophera Della, duet „Night Talks” Ksawerego Wójcińskiego i Wojciecha Jachny czy, doceniony przez międzynarodowe media muzyczne, Elemento Sesto tria Damasiewicz/Garbowski/Gradziuk czy 4-płytowy box „River!Tiger!Fire” – zapis rezydencji artystycznej pianisty Agusitego Fernandeza podczas festiwalu Ad Libitum, którego kuratorem jest Maciej Karłowski

 

Jazzarium.pl – Not Taking Five – Evan Parker i RGG Trio

 

Dodaj komentarz