Tęgie Chłopy w Krakowie – Alchemia zabawy

Miło nam oznajmić, że niedługo wkrótce zawitamy w naszej ulubionej Alchemii, by wspólnie z Wami eksplorować alchemię zabawy.

Tym razem zagramy w składzie:

SKŁAD:
Maniucha Bikont – śpiew, tuba
Kazik Nitkiewicz – trąbka, tuba
Patryk Walczak – akordeon, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce, śpiew
Michał Żak – klarnet, skasofon sopranowy, śpiew
Michał Maziarz – tenor, śpiew
Dorota Murzynowska – baraban
Ewa Grochowska – śpiew, skrzypce
Marcin Żytomirski – skrzypce, śpiew

BILETY:
50 zł w przedsprzedaży
60 zł w dniu koncertu

Dla tych, którzy nas nie znają, dokładniejszy opis poniżej.

Do zobaczenia w listopadzie!
Tęgie Chłopy
fot. Agata Maziarz
***

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Tęgie Chłopy wydały dotychczas trzy płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015), Wesele! (grudzień 2017, wyd. Wodzirej) i Rakieta! (listopad 2021, Echo Production). W 2019, w plebiscycie przeprowadzonym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej wśród swoich słuchaczy, Dansing został uznany za najlepszą polską płytę folkową 25-lecia. Rakieta! – płyta z piosenkami nie tylko dla dzieci – zwyciężyła w fonograficznym konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2021.

Dodaj komentarz