SWELL PROJECT / Rezydencja KJJ – FINAŁ w RADIO KRAKÓW

Koncert odbędzie się w w Radiu Kraków Studio S-5

W brzmieniu puzonu Steve’a Swella zawiera się cała historia jazzu, nie tylko awangardowego. Koncertował i nagrywał z szerokim gronem osobowości jazzowych – od legend nurtu tradycyjnego, takich jak Lionel Hampton i Buddy Rich, po uznanych awangardzistów – jak Anthony Braxton, Bill Dixon, William Parker i Cecil Taylor.

Jako lider zespołu, Swell poprowadził wiele projektów, w tym Slammin `the Infinite, Fire Into Music, Unified Theory of Sound oraz duży zespół Nation of We (alias NOW Ensemble).

Wcześniej podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej usłyszeliśmy go z Carliot – It’s Never Too Late Orchestra (w 2017 roku). Bartosz Adamczak pisał wtedy w recenzji dla Jazzarium: “(…) jak ten pan zadmie w puzon, to duch się raduje – Swell gra free jazz z bluesowym feelingiem, całkowicie odmiennie od pozostałych dęciaków w orkiestrze, i to się splata wszystko cudownie”. Dyskografia Swella składa się z ponad pięćdziesięciu albumów (gdzie występuje w roli lidera lub jako współlider), a wydania z jego udziałem gościnnym przekraczają tę liczbę ponad dwukrotnie. Jego najnowszym wydawnictwem jest So Perhaps (FMR Records, 2019) nagrane w składzie Sanders, Swell, Dunmall i Owston. Rok wcześniej ukazał się album stworzony razem z Frode Gjerstad Trio, o nazwie Bop Stop (Clean Feed, 2018).

Paal Nilssen – Love to perkusista, którego w Krakowie nikomu przedstawiać nie trzeba. Norweg mówi o sobie, że wychował się w klubie jazzowym prowadzonym przez jego rodziców. Studiował jazz na uniwersytecie w Trondheim, a w wieku 20 lat był już znany na krajowej scenie, a dzisiaj jego sława sięga już zdecydowanie dalej. Paal ma w swoim portfolio takie projekty jak Peter Brötzmann Chicago Tentet, Atomic, School Days, The Thing, Frode Gjerstad Trio, Sten Sandell Trio, Scorch Trio, Territory Band, FME, jak też przeróżne projekty duetowe (Ken Vandermark, John Butcher, Mats Gustafsson, Nils Henrik Asheim, Marhaug).

Mikołaj Trzaska jest jednym z najbardziej uznanych polskich jazzmanów. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. Jest autorem lub współautorem muzyki do oszałamiającej liczby ponad stu płyt, filmów, spektakli teatralnych i nie tylko.

W ramach trzydniowej rezydencji usłyszymy też takie intrygujące międzynarodowe talenty jak Niklas Brano, Julie Kjaer, Hanne de Backer, Gebhard Ullmann, Carlos Zingaro, Elisabeth Coudoux i Jon Rune Strøm.

BILETY : 40 zł przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu

Uczniowie i studenci szkół oraz uczelni muzycznych, a także studenci muzykologii bilety na każdy z koncertów mogą kupić w cenie 10 zł (wstęp za okazaniem legitymacji).

 

DATA : 9.10.2019 

MIEJSCE : Radio Kraków Al.Słowackiego 22 

GODZINA : 20.00

Niklas Brano (NO) – trumpet
Steve Swell (US) – trombone
Per-Åke Holmlander (SE) – tuba
Julie Kjaer (NO) – alto sax, flute
Hanne de Backer (BE) – baritone sax
Mikolaj Trzaska (PL) – baritone sax
Gebhard Ullmann (DE) – tenor sax & bass clarinet
Carlos Zingaro (PT) – violin
Elisabeth Coudoux (DE) – cello
Elisabeth Harnik (AT) – piano
Jon Rune St røm (NO) – bass
Paal Nilssen-Love (NO) – drums

Dodaj komentarz