Samanidis & Skjønhaug Pieśni Północy i Południa

Songs of the South and the North. Występ w Alchemii będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.

Samanidis & Skjønhaug to duet osiadłych na Majorce muzyków pochodzących z dwóch ekstremów Europy: Greczynki Iriny Samanidis (śpiew, pianino) i Norwega Christiana Hoela Skjønhauga (kontrabas).

Irina Samanidis jest absolwentką konserwatorium w Genewie, gdzie ukończyła śpiew klasyczny i fortepian oraz muzykologię (zajmuje się też dyrygowaniem chórami,) z kolei urodzony w Eidsvoll Christian Skjønhaug to kontrabasista i pianista (a także malarz, absolwent ASP w Oslo), mający na koncie udział w projektach łączących jazz, pop i elektronikę (m.in. Lucy Swann).

Od swojego powstania w 2017 roku zespół wypracował charakterystyczny styl, łączący muzykę wokalną i fortepianową zakorzenioną w tradycji klasycznej z dźwiękami i technikami improwizacji osadzonymi w okolicach jazzu współczesnego i elektroniki. Podczas koncertów w Hiszpanii, Szwajcarii i Grecji duet eksperymentował z pieśniami takich kompozytorów jak Samuel Barber, Benjamin Britten, Jacques Brel, Kurt Weill i Mikis Theodorakis, skupiając się w swoich aranżacjach na ukazywaniu słuchaczom ich poetyckiego piękna i uniwersalności.

W synkretycznym repertuarze zespołu zasadą organizującą są prywatne fascynacje muzyków, którzy podkreślają w wywiadach, że to nie oni wybierają pieśni, ale pieśni wybierają ich. Przełamując zastane konwencje i kategorie gatunkowe oraz badając cechy wspólne muzycznych arcydzieł z różnych epok, gatunków i rejonów świata, członkowie zespołu przetwarzają swoje różnice kulturowe i muzyczne w ciekawą i owocną formułę artystyczną, pozwalającą im przenosić słuchaczy w nasycone tajemnicą pejzaże dźwiękowe. Swoje występy okraszają również recytacjami poezji, potęgującej mistyczną i metafizyczną wymowę muzyki (m.in. James Joyce, Jorgos Seferis, Odiseas Elitis, Paul Verlaine, norweski mistyk Olav H.  Hauge).

Latem 2017 Samanidis & Skjønhaug nagrali swój debiutancki album “Songs of an Open Sea – a tribute to Mikis Theodorakis”. W maju 2018 ukazała się ich druga płyta „Une Petite Cantate”, prezentująca pieśni francuskich kompozytorów (m.in. Jacques Brel, Barbara, Serge Gainsbourg). Niedawno zespół nagrał materiał na płytę „The Sky Above the Roof”, z pieśniami trzech kompozytorów: Benjamina Brittena, Samuela Barbera i Kurta Weilla.

BILETY: 20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz