W czasach, kiedy kobiety muszą śpiewać jak anioły, a mężczyźni jak kobiety, taki głos, porównywany z Nico czy PJ Harvey musi przykuwać uwagę.
Muzykę Pani Parasol skojarzymy zapewne z Nickiem Cave’em, Black Heart Procession czy nawet Johnnym Cashem, jej folkowy, ale mroczny songwriting (nazywany „folk-noir”) przyprawia o gęsią skórkę, śpiewa bowiem o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć…
Rykarda pochodzi z San Francisco, studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę „Here She Comes„.
“Our Hearts First Meet” był pierwszym pełnowymiarowym albumem, wydanym w Europie w 2008 roku przez specjalizujący się w takich brzmieniach niemiecki label Glitterhouse. W nagraniach pomagali min. Colleen Browne (Pale Saints) i Rich Douthit (The Drift) oraz Jeffrey Luck Lucas, produkcją zajęli się Mark Pistel, Matt Ward i Eric Drew Feldman (Captain Beefheart, PJ Harvey, Polyphonic Spree etc.)
Fani w Polsce czekali na nowy album z wytęsknieniem. Nie było miesiąca, by w Gusstaff Rec. nie pojawiały się e-maile z zapytaniem o nową płytę „Ryśki“…
Album „For Blood and Wine” ukazał się w USA w 2009, teraz dostępny jest także w Polsce. Zresztą w obu wersjach okładki (polskiej i amerykańskiej) jest dedykacja dla polskich fanów Rykardy, która była zauroczona wspaniałym przyjęciem, jakie zgotowała jej nasza publiczność na trasie koncertowej w 2008 roku.
Związki Rykardy z Polską pogłębiły się, odkąd Artystka nawiązała stałą współpracę z supergrupą „Heart and Soul”. Zespół, stworzony przez muzyków znanych formacji (L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland, Cool Kids of Death), zaprosił Rykardę do nagrania EP „Heart and Soul” (2011). Ich wspólne dzieło zbiera doskonałe recenzje, nic więc dziwnego, że zachęcony ciepłym przyjęciem zespół przygotowuje się do nagrania pełnowymiarowego albumu.
Najnowsza solowa płyta „Against The Sun” Parasol jest już nagrana i ukazała się wiosną 2013.
Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu
Na europejskich koncertach Rykardę Parasol wspiera zespół złożony z doskonałych muzyków:
Piotr Aleksandrowicz – gitarzysta, ur.1978.
Magister Sztuki Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2004) oraz absolwent Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2004).
Wielokrotny udział w konkursach muzycznych m.in.: wyróżnienie w konkursie „Nowa Tradycja” wraz z zespołem „Mizrah (2002), II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Guitar City” 2002. Współpracował z licznymi muzykami oraz zespołami, m.in.: Zakopower, Big Stars, Mieczysław Szcześniak, Grzegorz Bukała, Jamal, Mika Urbaniak, Mariusz Lubomski, Gaba Kulka, Julita & Paula. Brał udział w nagraniu kilku płyt m.in.: zespołu Mizrah, Jamal – „Rewolucje”, Grzegorz Bukała „Pocztówki z Macondo” (nominowanej do Fryderyka 2009), Gaba Kulka „Hat Rabbit” (nominowana do fryderyka 2010 – uzyskała status złotej płyty), Dvd: Gaba Kulka „Live Rabbit” (2010).
Obecnie współpracuję na stałe z Lorą Szafran, Anią Świątczak, Rykardą Parasol, zespołem Ordalia oraz teatrem muzycznym Roma
Robert Rasz – perkusista.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2002r. wyróżniony indywidualnie na festiwalu Jazz Juniors, a w 2005 roku wraz z zespołem uhonorowany I nagrodą dla Najlepszego Zespołu Jazzowego na Festiwalu „Nadzieje Warszawy”.
Współpracuje i działał z wybitnymi artystami t.j. (Gabriela Kulka, Mela Koteluk, Aram Shelton, Mikołaj Trzaska, Rostislav Hus, Marian Friedl, Per-ake Holmlander, Rykarda Parasol, Jim Baker, Lora Szafran). Brał udział w wielu festiwalach m.in. Nordischerklang w Graisfwald (Niemcy), Jazz in Brugge (Belgia), Migration Fesival (Tajwan), Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors (Polska).
Wraz z Wacławem Zimplem i Wojtkiem Traczykiem tworzy zespół The Light. Nagrany przez nich album zajął III miejsce na portalu diapazon.pl w kategorii najlepsza płyta roku 2008. W 2010r. wraz z zespołem Raalya otrzymał złotą płytę za album „Hat, rabbit”, nagrany z Gabą Kulką. W 2012 r. ukazały się trzy płyty z jego udziałem. Album „Spadochron” nagrany z Melą Koteluk, „Silence” z Agą Kiepuszewską oraz „Prenty” z Konradem Kuczem i Mateuszem Kwiatkowskim.
Marcin Partyka – pianista, kompozytor, aranżer.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Aranżował i komponował m.in. dla Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Kameralnej Aukso, Filharmonii Świętokrzyskiej, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej. Kompozytor muzyki teatralnej, kierownik muzyczny spektakli teatralnych, wielu festiwali i koncertów. Jako aranżer współpracuje z polskimi i zagranicznymi wokalistami, m.in.: Anną Serafińską, Magdą Kumorek, Barbarą Stępniak-Wilk, Anną Karamon, Joanną Piwowar, Joanną Lewandowską, Rykardą Parasol. Laureat głównych nagród Famy, kierownik muzyczny koncertów galowych i spektakli muzycznych festiwalu.
Kornel Jasiński – basista.
Absolwent wydziału jazzu szkoły muzycznej przy Bednarskiej w Warszawie. Współpracował m.in. z : Gabą Kulką, Piotrem Bukartykiem, Jankiem Młynarskim, Haliną Frąckowiak, Rykardą Parasol, Kabaretem Moralnego Niepokoju, Melą Koteluk. Liczne nagrania teatralne, radiowe i telewizyjne.
249 komentarzy do “Rykarda Parasol”
Napisz komentarz →