Piotr Wyleżoł i Dawid Dorużka //SoloDuoTrio Festival

Piotr Wyleżoł i Dawid Dorużka to wybitni przedstawiciele polskiej i czeskiej sceny jazzowej. Artyści znają się i współpracują od prawie 10 lat. Z Piotr Wyleżoł Quintet koncertowali na najbardziej znaczących festiwalach w Europie jak Jazz Baltica, Leverkusen Jazz Tage czy London Jazz Festival. Muzyka tego Quintetu została zwieńczona nagraniem albumu „Live”. Obaj współpracują również z Agą Zaryan.
Zbliżona estetyka i niezwykła wrażliwość obu artystów skłoniła ich do kolejnego, tym razem bardziej kameralnego i zarazem wyrafinowanego projektu jakim jest duet.

Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor.
“Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” (angielski miesięcznik Blues&Soul).
Okrzyknięty cudownym dzieckiem kiedy w wieku 10 I 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna I Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku. Profesjonalną karierę rozpoczynał już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany czy Ewy Bem.
Wielokrotny laureat renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“).
Współpracował z wieloma artystami polskiego i światowego jazzu I nie tylko, w tym gronie znajdują się m.in. Stephen Riley, Billy Hart, Dayna Stephens, Gary Bartz, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Jeff Beck, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem, Aga Zaryan i wielu innych. Ma na swoim koncie 9 autorskich płyt, w tym nominacje do nagrody Fryderyk za najlepszy album jazzowy roku. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej wytwórni FreshSoundRecords. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych festiwalach, jak choćby “Jazz Baltica”, “Leverkusen Jazz Tage” czy “London Jazz Festival”. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Ostatnim albumem „Human Things” wydanym w marcu 2018 roku Piotr Wyleżoł pisze nowy rozdział w legendarnej serii Polish Jazz, co stawia go obok najwybitniejszych muzyków w historii Polskiego Jazzu.

David Dorůžka – jeden z czołowych postaci czeskiej sceny jazzowej. Jest aktywnym muzykiem od 14 roku życia. Koncertuje na całym świecie, współpracował z wieloma czołowymi współczesnymi muzykami. Wiele lat spędził Nowym Jorku i Paryżu będąc znaczącą postacią w tamtejszych środowiskach jazzowych.
Dorůžka otrzymał trzy czeskie nagrody Anděl za albumy jazzowe roku za własne nagrania (Hidden Paths, 2004; Silently Dawning, 2008; Autumn Tales, 2016); tę samą nagrodę otrzymał w 2012 r. za album Light Year we współpracy z kwintetem Inner Spaces.
Występował z takimi gwiazdami jak George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Kendrick Scott, Dan Tepfer, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Marta Topferová, Aga Zaryan, Tiburtina Ensemble, Iva Bittová, Ewa Farna i inni, aby wymienić tylko kilka.

Bilet 40 zł, dostępne w Cracovia Music Agency na ul. Karmelickiej 52/1 (z 10% zniżki) oraz w Klubie w dniu koncertu. Koncert w ramach Festiwalu Solo Duo Trio.

 

Dodaj komentarz