PAAL NILSSEN-LOVE LARGE UNIT (Norway)

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) ul.Lipowa 4

Obecność Paal Nilssen-Love Large Unit to potwierdzenie, że na tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej nie braknie wielkich, rozbudowanych składów muzycznych

Norwega fanom jazzu w Krakowie przedstawiać nie trzeba. Perkusista o punkowych korzeniach, zdeklarowany kolekcjoner winyli i butów, w zeszłym roku występował na festiwalu jako członek sztokholmskiego tria The Thing.

Ten perkusista, kompozytor i improwizator to bez wątpienia najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków średniego pokolenia.

Występuje i nagrywa z takimi osobowościami, jak Ken Vandermark, Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm, Sabir Mateen, Bobby Bradford, Jim O’Rourke, Terry Ex, Thurston Moor, Peter Brötzmann, Evan Parker czy Mats Gustafsson. Nilssen-Love to też właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.

Ciekawostką jest, że muzyk praktycznie wychował się w jazzowym klubie – jego rodzicie prowadzili lokal w norweskim Stavanger. Zapewne dlatego Nilssen-Love długo trzymał się z daleka od jazzowych dźwięków. Od początku interesowała go jednak gra na perkusji, instrumencie, na którym grał również jego ojciec.

Poprzedniego roku Nilssen-Love zdecydował rozstać się z formacją Atomic, żeby skupić się na występach z Large Unit, który powstał w 2013 r. Wpływy takich projektów, jak Peter Brötzmann Chicago Tentet, Territory Band Kena Vandermarka czy Circulasione Totale Orchestra Frode Gjerstada są w Large Unit z pewnością wyczuwalne.

Zespół tworzy młodsze pokolenie skandynawskich muzyków związanych z kręgiem muzyki improwizowanej. Ich pierwszym nagraniem był występ zarejestrowany w 2013 roku podczas Molde Jazz Festival. Nakład tego wydawnictwa szybko rozszedł się na pniu.

Kolejnym wydawnictwem był liczący trzy płyty materiał zarejestrowany przez grupę podczas tournée po Norwegii na przełomie stycznia i lutego w 2014 roku. Ukazał się on pod tytułem „Erta Ale” w październiku 2014 r. W poprzednim roku grupa wystąpiła m.in. na Moers Festival, Kongsberg Jazzfestival i na festiwalu Blow Out w Oslo.

Z końcem wakacji muzycy ruszyli w długą trasę.

Sam Nilssen-Love mówi, że Large Unit to jego odpowiedź na tradycyjne big bandy. W muzyce grupy subtelne poszukiwania nowych dźwięków łączą się ze spazmatycznymi brzmieniami perkusji.

Kompozycje Large Unit to dzieło Paala Nilssen-Love’a. Pozostawia on jednak pozostałym członkom zespołu na tyle swobody, że muzycy swobodnie dryfują w stronę improwizacji, eksperymentów z dźwiękiem, dynamiką i energią, okazjonalnie dzieląc się na mniejsze podgrupy. Razem zespół manifestuje na scenie potężną dawkę energii.

Euan Andrews porównał Large Unit na łamach magazynu „Rock-A-Rolla” do „piekielnego, monolitycznego kolosa, który sprawił, że w historii jazzowych big bandów właśnie otworzył się nowy rozdział”.

 

Thomas Johansson trumpet

Mats Äleklin trombone

Børre Mølstad tuba

Klaus Holm saxes

Ketil Gutvik guitar

Jon Rune Strøm bass

Christian Meaas Svendsen bass

Andreas Wildhagen drums

Paal NilssenLove drums

Tommi Keranen electronics

Per-Åke Holmlander tuba

Julie Kjær alto sax, flute

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK)  ul.Lipowa 4

Dodaj komentarz