MIKOŁAJ TRZASKA TRIO

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) ul.Lipowa 4

POLSKA SCENA IMPROWIZOWANA –  Krakowska Jesień Jazzowa

Mikołaj  Trzaska to uznany multiinstrumentalista. Grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jak sam mówi, jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności.

Zafascynowany ekspresją jazzu lat 60., w szczególności grą Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, sam sięgnął po saksofon altowy. Trzaska jest współzałożycielem i saksofonistą grupy Miłość, jednego z najważniejszych zespołów tzw. sceny yassowej, który powstał na gruzach Sni Sredstwom Za Uklanianie Tymona Tymańskiego. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrali wspólnie pięć albumów. Wspólnie z żoną założył w 200 r. muzyczne wydawnictwo Kilogram Records. W czerwcu tego roku, nakładem Gusstaff Records ukazała się płyta tria Rimbaud, które Trzaska zawiązał z Tomaszem Budzyńskim i Michałem Jacaszkiem.

Mikołaj Trzaska wystąpi w towarzystwie austriackiej kompozytorki i pianistki Elisabeth Harnik (uczennica Beat Furrera) oraz kompozytora, improwizatora i artysty specjalizującego się w muzyce elektronicznej Martina Brandlmayra. Brandlmayr współpracuje też często z zespołami post-rockowymi. 

Pochodząca z Grazu Elisabeth Harnik studiowała najpierw muzykę klasyczną na fortepian. Następnie jej muzyczna ścieżka prowadziła przez zmagania z odmiennymi formami muzyki improwizowanej. Później Harnik studiowała kompozycję na Uniwerystecie Muzycznym w Grazu pod okiem austriackiego kompozytora i dyrygenta, Beat Furrera (Klangforum Wien). Współpracowała z takimi zespołami, jak Ensemble für Neue Musik Graz, Ensemble Zeitfluss Graz, Ensemble Reconsil Vienna, Haydn Trio Eisenstadt, Thürmchen Ensemble Cologne, Trio AMOS Vienna, Trio EIS Vienna czy Wiener Motettenchor.  Występowała na takich uznanych festiwalach, jak Soundgrube Vienna, Musicacoustica Beijing, Beethoven Festival Bonn, Artacts Festival St. Johann, Umbrella Music Festival Chicago, Konfrontationen Nickelsdorf, Comprovise Festival Cologne czy Alpenglow Festival London.

Martin Brandlmayr jest najlepiej znany szerszej publiczności za sprawą swojego wkładu w trio Radian, którego jest założycielem. Istniejące do dziś austriackie trio to jedna z najważniejszych grup muzyki eksperymentalnej, która zręcznie wplotła w swoje kompozycje wątki z obszaru rockowej muzyki instrumentalnej, jazzu, a nawet inteligentnej muzyki tanecznej. Grupa wydała trzy albumy w barwach amerykańskiej wytwórni Thrill Jockey („rec.extern“, „Juxtaposition” oraz „Chimeric”). Inny zespół  Brandlmayra to Trapist, gdzie muzyk współpracuje z gitarzystą Martinem Siewertem i kontrabasistą Joe Williamsonem. Austriak występował też z takimi muzykami, jak Christof Kurzmann i Ken Vandermark.

Elisabeth Harnik (Austria) – piano
Mikołaj Trzaska (Poland)  – saxes, clarinets
Martin Brandlmayr (Austria) – drums

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

 

Pierwszy polski koncert w takim składzie muzycy zagrali w Warszawie, w klubie „Pardon To Tu“ i wywołał spore emocje. Tak pisał o nim Krzysztof Wójcik z Instytutu Improwizacji:

„Trzy osobowości wyrosłe z nieco innych tradycji, odnalazły wspólny mianownik w muzyce improwizowanej, łączącej wrażliwość artystów z efektem absolutnie spektakularnym. Połączenie post-industrialnej, quasi-mechanicznej, jednoosobowej sekcji rytmicznej z intensywną grą saksofonów i niekonwencjonalnym, kreatywnym stylem Harnik, dało efekt bardzo oryginalny, a zarazem spójny i przemyślany na poziomie intuicyjnym“

Biografia: Mikołaj Trzaska

Biografia: Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

Wybitny, polski, multiinstrumentalista. Grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności.

Dodaj komentarz