„Muzyka jest jak życie. Tylko lepsza. Gram muzykę nie dlatego, że mam taką ochotę, tylko dlatego, że muszę”– mówi Gustafsson. A ponieważ życie z reguły jest długie i pełne przemian, muzyczne wcielenia Matsa Gustafssona trudno zliczyć.
Istotną częścią jego Nu Ensemble jest więc zmiana: zarówno brzmienia, jak i składu, w zależności od kompozycji, które interpretują. Nowa wersja Nu Ensemble skupi się na re- i dekonstrukcji dorobku artysty, który sarkazm w muzyce podniósł do rangi sztuki. Mowa oczywiście o Franku Zappie,kompozytorze, liderze legendarnego zespołu The Mothers of Invention.
Szczegóły owiane są pewną tajemnicą. Autorska aranżacja dorobku Franka Zappy to projekt, który szwedzki saksofonista przygotował na specjalne zamówienie włoskiego festiwalu Ai Confini tra Sardegna e Jazz. Projekt „Hidros ZAP” miał swoją premierę 9 września, podczas XXXI edycji tego międzynarodowego festiwalu jazzowego.
W obszernym repertuarze, mocno zdekonstruowanym przez Gustafssona i NU Ensemble dało się usłyszeć takie utwory, jak „The Eric Dolphy Memorial Barbecue” z płyty „Weasels Ripped My Flesh” nagranej przez Zappę z zespołem The Mothers of Invention w 1970 r. oraz „The Black Page #1” – kompozycję Zappy uchodzącą za wyjątkowo trudną do zagrania na żywo.
Co zaproponuje słuchaczom Gustafsson i NU Ensemble w Krakowie?
Trudno do końca przewidzieć, ale możemy spodziewać się, że występ nikogo nie pozostawi obojętnym. Finałowy koncert poprzedzą wieczory wypełnione improwizacją, podczas których muzycy występować będą w mniejszych składach, dając słuchaczowi przedsmak tego, co otrzyma na wielki finał.
Z Gustafssonem podczas rezydencji zagrają m.in. legendarny trębacz Joe McPhee, wiedeński awangardowy muzyk dieb13, wokalistka Mariam Wallentin, połowa szwedzkiego duetu eksperymentalnego Wildbirds & Peacedrums oraz niezastąpiony bębniarz Paal Nilssen-Love.
Dyrygować będzie Bas Wiegers, który ma w swoim dorobku współpracę z takimi zespołami, jak The Hague Philharmonic, The Rotterdam Philharmonic, Netherlands Philharmonic Orchestra, Gelders Orchestra, Amsterdam Sinfonietta, Athens State Orchestra, Symphony Orchestra of Guanajuato, Asko|Schönberg, Britten Sinfonia, musikFabrik, Klangforum Wien, Nieuw Ensemble oraz Ensemble Modern.
NU ENSEMBLE 2016 – małe składy
DZIEŃ DRUGI
Dzień później wieczór rozpoczną solowe występy norweskiego kontrabasisty Jona Rune Strøma, weterana sceny, szwedzkiego klarnecisty Christera Bothéna oraz grający na tubie Per Åke Holmlander.
W drugim secie w duetach wystąpią kolejno: w starciu międzypokoleniowym Joe McPhee i Anders Nyqvist, a następnie hiszpański pianista Agustí Fernández oraz szwedzki perkusjonista, bębniarz i kompozytor Kjell Nordeson.
Ci, którzy wytrwają do trzeciego setu mogą spodziewać się wspólnej wielkiej improwizacji wszystkich muzyków Nu Ensemble, którzy tego wieczoru zaprezentują się w podczas pierwszego i drugiego setu.
set1
Jon Rune Strøm (bass) – solo
Christer Bothen (bass clarinet, contrabass clarinet, guimbri)– solo
Per Åke Holmlander (tuba, cimbasso)– solo
set2
Anders Nyqvist (trumpets) & Joe McPhee (trumpet, sax) duo
Agustí Fernández (piano) & Kjell Nordeson (vibes) duo
set3
tutti – improv
DATA: 7.11.2016
MIEJSCE: ALCHEMIA
CENA BILETU: 40/50 PLN
Cena karnetu: 6-8.11.2016: 120 PLN