MARS WILLIAMS – AN AYLER XMAS

"Motywy Aylera są ponadczasowe i pełne ducha, jak te świąteczne klasyki, które Williams wybrał, i wspaniale jest usłyszeć, że te ostatnie zostały użyte do burzliwych improwizacji. "

 

Wychowanek twórczego ruchu muzycznego założonego przez takie organizacje, jak Association for the Advancement of Creative Musicians i the Creative Music Studio w Woodstock, saksofonista Mars Williams studiował z założycielami AACM Anthonym Braxtonem i Roscoe Mitchellem.

Williams jest najbardziej znany jako członek The Psychedelic Furs, ale udowodnił swoje jazzowe umiejętności współpracując z Peterem Brötzmannem i Kenem Vandermarkiem, oraz prowadząc m.in. Liquid Soul i Hal Russell’s NRG Ensemble.

Jego rockowe CV jest równie zróżnicowane – spędził wiele lat w zespole The Waitresses, eksperymentalnym post-punkowym zespole z Akron, oraz współpracował z takimi artystami jak Billy Idol, Ministry, Massacre i wieloma innymi.

Prowadzi także zespół Witches & Devils, tribute band Alberta Aylera, a ich świąteczne koncerty przerodziły się w naprawdę wyjątkową tradycję. Jedno spojrzenie na tytuły utworów i zrozumiesz ich koncepcję. Choć może wydawać się to dziwne, już po pierwszym odsłuchu zrozumiesz, że koncepcja jest niesamowicie skuteczna, a odmienne melodie pracują razem we wspólnej celebracji radości.

Warto zauważyć, że światy Williamsa zderzają się na utworze nr 3, zawierającym największy hit The Waitresses „Christmas Wrapping”. Williams grał na oryginalnym nagraniu.

Po pozytywnym odbiorze Ayler Xmas vol. 1 w ubiegłym roku, ESP zaprosiło go do zrobienia drugiej części, wydanej wspólnie z Soul What Records Williamsa i ESP-Disk’. Mars będzie promował wydawnictwo poprzez doroczny świąteczny koncert Witches & Devils, oraz trasy po Stanach Zjednoczonych i Europie z udziałem znanych lokalnych muzyków.

Mars Williams – Saxophones & Toy instruments
Jaimie Branch – trumpet
Knox Chandler – Guitar
Mark Tokar – Bass
Klaus Kugel – Drums

BILETY : 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

 

Cytaty o An Ayler Xmas (2017): 

„Album uchwycił zespół zręcznie podkreślający znane motywy z świątecznych piosenek, takich jak “Jingle Bells”i “Angels We Have Heard on High”, a także chanukowy klasy “Ma’oz Tzur”, które są łączone z niezapomnianymi, przejmującymi melodiami Aylera, takimi jak “Spirits” i “Truth Is Marching In” w poszerzonych aranżacjach. Każda z nich wykonywana jest z intensywną siłą, żywiołową wzajemną relacją i katarktyczną, uczuciową duchowością, gdy grupa ściga to szczególne połączenie przytłaczającej radości i wylewnej ulgi”. – Peter Margasak, Chicago Reader

 

„Motywy Aylera są ponadczasowe i pełne ducha, jak te świąteczne klasyki, które Williams wybrał, i wspaniale jest usłyszeć, że te ostatnie zostały użyte do burzliwych improwizacji. Kiedy rodzina zacznie walczyć o ostatni kawałek świątecznej pieczeni, puść im ten album i obserwuj jak ich twarze ogarnia wyraz zaskoczonego spokoju”. – Andrey Henkin, New York City Jazz Record

 

„Wspólnie tych siedmiu muzyków przeskakuje przez splecione kompozycje z wirującym pędem, który nieustannie toczy się pomiędzy zaciekle granymi motywami i opracowaniami i wariacjami (…). Kilka minut dalej w „Ma’oz Tzur (Chanuka) – Truth Is Marching In – Jingle Bells”, a będziesz miał z czego wybierać. Medley łączy w sobie statyczność i niepokój na wzburzonej powierzchni która stale przyspiesza i zwalnia”. – Guy Peters, Enola

 

„Styl gry zespołu, który preferuje wysokoenergetyczne solówki klarnetowe, przestrzenne klawisze i zmieniające się rytmy to ukłon w stronę stylu Aylera, z którym zespół grał w ostatnich pięciu latach jego kariery”. – Bill Meyer, Downbeat

Dodaj komentarz