One Louder niby-fest II: Thaw Ensemble))), Stara Rzeka, X-NaVI:et, Artur Rumiński

Szykujemy bombastyczną drugą edycję niby-festu. Póki co pełny line up pozostaje naszą słodką tajemnicą, ale można się spodziewać dużych nazw z katalogu Instant Classic. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco.

Line up:

THAW ENSEMBLE)))

Jedyny koncert Thaw pod szyldem Thaw Ensemble.

Można się spodziewać między innymi materiału ze splitu z Echoes of Yul, ale też sporej dawki bardziej awangardowych dźwięków emitowanych przez imponującą ścianę wzmacniaczy (tak, premierowe kompozycje też).

Nowa nazwa zobowiązuje, zatem na scenie oprócz pełnego składu Thaw pojawią się też goście, których tożsamość na razie zachowamy dla siebie. W skrócie: mniej blackmetalowej siary i więcej potężnego riffowania oraz świdrujących dronów. To jedyna taka okazja, więc szkoda przegapić.

Dyskografia:

– Split w/ Echoes of Yul (Instant Classic)
– Split w/ Outre (Third Eye Temple)
– Thaw (2013, Avantgarde Music / Instant Classic / Third Eye Temple)
– Advance (2012)
– Decay (2010)

http://thaw.bandcamp.com/

STARA RZEKA

Stara Rzeka to Kuba Ziołek, nominowany do Paszportu Polityki bydgoski muzyk znany między innymi z zespołów Innercity Ensemble, Alameda 3, czy Ed Wood.

Jako Stara Rzeka zadebiutował w ubiegłym roku albumem „Cień chmury nad ukrytym polem”, który zdobył uznanie na całym świecie (entuzjastyczne recenzje opublikowały portale The Quietus, Tiny Mix Tapes, czy Dusted Magazine, pisał o nim także New York Times, Guardian i Pitchfork).

W tym roku nakładem Instant Classic ukaże się między innymi split Starej Rzeki z Arturem Rumińskim (Thaw) i Innercity Trio oraz winylowe wydanie „Cienia…”. Projekt nazywa się Stara Rzeka, ponieważ jego idea wykluła się w Starej Rzece, w samym sercu Borów Tucholskich. Stara Rzeka to głównie most nad Wdą, włączający nieinwazyjnie to, co ludzkie w ciszę i przestwór natury.

Projekt pomyślany został – w swym skromnym zakresie – jako kontemplacja nad tym miejscem, i nad tym, co wspólne człowiekowi, rzece, lasom i mostowi, nad jednością, która nie zawiera w sobie prymatu żadnego z tych członów. Odrzucając wszelkie romantyczne, sentymentalne, hipisowskie i ekologiczne banały, zostaje sama surowość wydarzenia, która domaga się opowieści.

Muzyka okazuje się jej najlepszym przekaźnikiem między innymi dlatego, że sama istota muzyki przynależy do istoty rzeki. Koncertowe wcielenie Starej Rzeki to nie tylko wiercące dziurę w głowie gitarowe drony, ale też nieziemski trans. Przygotujcie się na niespodzianki.

Dyskografia:

– Cień chmury nad ukrytym polem (Instant Classic / Few Quiet People, 2013)

– Tron – T’ien Lai & Stara Rzeka (Milieu L’Acéphale,2012)

http://stararzeka.bandcamp.com/

X-NAVI:ET

Rafał Iwański – artysta dźwięku, perkusjonista, etnolog.

Autor muzyki elektroakustycznej budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych. Iwański jest współzałożycielem i muzykiem grupy HATI, bazującej na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznych i obiektów z recyklingu, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Jest członkiem różnych grup i na koncie ma współpracę z artystami poruszającymi się w rozmaitych dziedzinach sztuki (m.in. Z’EV, Peter Votava/PURE, Sławek Ciesielski, Rafał Kołacki, Darek Wojtaś, Darek Brzostek, Yannick Franck, John Zorn, PAS, Jeff Gburek, Joke Lanz/Sudden Infant, Steve Buchanan, Heike Fiedler, Anna Pilewicz, Raymond Salvatore Harmon).

Jest członkiem grup Voices of the Cosmos (z Wojtkiem Ziębą i Sebastianem Soberskim), Kapital (z Kubą Ziołkiem/Stara Rzeka), Innercity Ensemble oraz projektu audiowizualnego Aqualuna (z Anną Pilewicz). Występował jako solista, z HATI i w ramach innych projektów w kilkunastu krajach Europy i w USA. Jako członek różnych grup występował na Unsound Festival (New York i Kraków), Club Transmediale (Berlin), Ars Electronica Festival (Linz), Equinox Festival (London), Audio Art (Kraków), Linien Festival (Göttingen), BUT Film Festival (Breda), Ambient (Gorlice), Trans/Wizje (Warszawa), International Light Festival Skyway (Toruń), Ménuo Juodaragis, Fanø Free Folk Festival, Wrocław Industrial Festival i innych.

R. Iwański prowadzi warsztaty dźwiękowe, jest także autorem muzyki do filmów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. W tym roku Instant Classic wyda remiksy jego ostatniej jak dotąd płyty „Dead City Voice”.

Dyskografia:

– Dead City Voice: Remix Project (Instant Classic, 2014)
– Dead City Voice (Zoharum / Instant Classic 2013)
– Brain Overloaded (Zoharum, 2012)
– Soundtracks for the Dying Moments (Instant Classic, 2012)

ARTUR RUMIŃSKI

Gitarzysta znany między innymi z THAW, gra też w kilku popularnych zespołach blackmetalowych. Jego solowa twórczość plasuje się gdzieś na styku dronów i ambientu. W tym roku w Instant Classic ukaże się jego split ze Stara Rzeka i Innercity Trio.
Dyskografia:

– MC split w/Lukasz Ciszak (Wounded Knife, 2013)
– MC s/t (Wounded Knife, 2013)
– Void 1 (sqrtlabel, 2013)

http://arturruminski.bandcamp.com/

Dodaj komentarz