La Bogusha Trio Flamenco de Granada

Bogumiła Delimata La Bogusha tancerka flamenco, malarka. Urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Granadzie, w Hiszpanii. W 2003 r. założyła zespół Łaćho Drom, od 2009 r. występuje jako La Bogusha y su grupo. Współpracuje z artystami z Andaluzji, m.in. z Aną Sola, Cristobalem Osorio, Luisem Cordoba, Carlosem Torres Llaguita, Pilar Lopez, Juanem Rubio, Davidem Heredia, Lolo de la Encarna oraz z Polski – Michałem Krygowskim, Jankiem Kubkiem, Martą Guisado-Czaplą.

Zespół La Bogusha y su grupo prezentuje muzykę i taniec flamenco w jej tradycyjnej postaci. W 2015 r. przygotowany został nowy spektakl, dla którego inspiracją jest także kultura polskich Cyganów. Celem artystycznym Zespołu nie jest jednak prosta fuzja pokrewnych, lecz odmiennych tradycji, ale dodanie nowych kolorów do przebogatego świata flamenco.

W repertuarze grupy znajdują się style flamenco: alegrias, tangos, solea, cantes de levante, buleria, seguiriya, martinete oraz pieśni polskich Cyganów.

 

Zespół występuje w składzie:

La Bogusha – taniec, śpiew

Cristobal Osorio – śpiew

Luis Cordoba – gitara

BILETY 35 zł przedsprzedaż/ 40 zł na bramce w dniu koncertu 

 

 

Luis Córdoba – Gitarzysta flamenco

Urodził się w 1975 roku w Grenadzie, w cygańskiej dzielnicy Sacromonte – kolebce flamenco. Jego rodzina od pokoleń występowała w stworzonym przez dziadka  tablao „La Zíngara”. Luis jest synem słynnego gitarzysty Melchiora Córdoby. Już jako jedenastolatek grał flamenco ze swoim ojcem. Wkrótce zaczął samodzielnie pracować w rodzinnym tablao, akompaniując tancerzom i śpiewakom. Z grupą „Zincalé” brał udział w organizowanym przez Instytut Cervantesa tournée w Maroku, Wielkiej Brytanii, Egipcie. W roku 2006 wygrał konkurs gitary flamenco w Baenie. Od ponad osiemnastu lat jest nauczycielem gitary w szkole „Carmen de las Cuevas” w Grenadzie.

Cristobal Osorio Muzyk, śpiewak i kompozytor flamenco

Cristobal Osorio wokalne umiejętności rozwijał w Sewili, Jerez i Kadyksie, współpracując ze słynnymi artystami, m.in. z Los Zambos, Capullo de Jerez, Juan Moneo „el Torta”. W Kadyksie wraz z Juanem Diego Mateosem i Bo Sorderą z Jerez nagrał płytę pod tytułem „Espejismos Flamencos”. Pracował w wielu słynnych tablao flamenco w Hiszpanii i na świecie. Dłuższy czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych, współpracując z muzykami flamenco oraz jazzowymi, m.in. z legendarnym saksofonistą jazzowym Azarem Lawrence’em. Aktualnie mieszka i pracuje w Grenadzie.

 

Dodaj komentarz