Krakowski spleen: Mateusz Franczak / M8N / Giorgio Fazer

3 sety, 2 światy i most zwodzony nad przepaścią. Mateusz Franczak i Miron Grzegorkiewicz zaprezentują się w 3 odsłonach

Mateusz Franczak

Po doskonale przyjętym debiucie „long story short” – wraca z nowym materiałem zatytułowanym „Night-night”. Album ukazał się w kwietniu 2018 nakładem wytwórni too many fireworks records zarówno na CD, jak i na winylu.

Płyta – zawierająca minimalistyczne w formie, osobiste piosenki i utwory instrumentalne – została nagrana w Teatrze Syrena w Warszawie, co miało ogromny wpływ na proces powstawania albumu. Teatralna atmosfera i eksperymenty na poziomie wykonawczym zainspirowały performatywne podejście do nagrywania głosu.

Krótko po premierze album został płytą tygodnia w Programie Alternatywnym Polskiego Radia Trójka oraz jedną z płyt tygodnia w Gazecie Wyborczej – Co Jest Grane

Gościnnie na płycie wystąpili: Adam Podniesiński, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki i Hubert Zemler.
Za realizację, miks i mastering płyty odpowiada Marcin Bociński, znany ze współpracy z takimi artystami, jak m.in. Wacław Zimpel, Kuba Ziołek, Jacaszek i Mikołaj Trzaska.

Bilety: 20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu

 

 

O muzyce Mateusza Franczaka:

„There’s a lot of heart and soul in these intimate, personal recordings – Mateusz invites us into his world, something like stepping fully conscious into another person’s dream…” Hugo Race

„Ta muzyka jest dokładnie tym, czym powinna być. W dniu, który jest wyrwany z naturalnego czy też dominującego w naszym życiu rozpędzenia, muzyka, w której czas po prostu przystaje.”

Trójka / Agnieszka Szydlowska

„Nie będę tej płyty kojarzył z żadną etykietką – może poza symboliczną zebrą z okładki, zresztą jednej z lepszych, jakie na polskiej scenie ostatnio widziałem”

Polifonia / Bartek Chaciński

„(…) it’s the hissing silence of Franczak’s capture that swells in your ears and transforms into teary cinematics” [sic]

Magazine / Rob Gannon

„(…) siła i piękno tkwi jednak w detalach, smakowicie rozplanowanych przez Franczaka” 1uchem/1okiem /

Bartosz Nowicki

BIO:

Multiinstrumentalista, wokalista, improwizator, związany z zespołami Giorgio Fazer, HOW HOW i Daktari. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Hugo Race, Piotr Kurek, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski, Hubert Zemler i Resina. Współtwórca i uczestnik wielu interdyscyplinarnych projektów artystycznych oraz warsztatów (m. in. SIM – The School for Improvisational Music, NY, USA). Występował na ważnych festiwalach muzycznych i artystycznych w Polsce i za granicą, m. in.: Eurosonic Noorderslag, OFF Festival, Enea Spring Break, Zandari Festa, JazzFest Berlin, c/o pop Festival, Open’er Festival, Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja czy Festiwal Nowa Muzyka Żydowska. W 2016 poszerzył swoje działania o współpracę z artystami wizualnymi, między innymi Weroniką Ławniczak i Polą Dwurnik

Wybrana dyskografia:

Daktari „This is the last song I wrote about Jews. Vol. 1”, Multikulti, 2011
HOW HOW, „Flickers”, Antena Krzyku, 2011
Daktari, „I Travel Within My Dreams With a German Passport”, Circon Int., 2013
HOW HOW, „Knick-Knack”, FYH! Records, 2013
Daktari, „Lost Tawns”, Multikulti 2014
HOW HOW, „Knick-Knack 2”, FYH! Records, 2014
Mateusz Franczak, „long story short”, too many fireworks records, 2016
Pure Phase Ensemble 5 ft. Hugo Race, „Live at Spacefest!”, Nasiono Records, 2016
Warsaw Improvisers Orchestra, „CSW 14_03_2015_”, Fundacja SŁUCHAJ!, 2016
Giorgio Fazer, „Gorzki to chleb jest polskość”, too many fireworks records, 2017
Mateusz Franczak, „Night-night”, too many fireworks records, 2018

M8N plays ULSSS

Storytelling muzyczno-abstrakcyjny #OPENelectronic

Debiutancki album M8N (Miron Grzegorkiewicz) pt. ULSSS został zrealizowany w 8 częściach. Od marca 2017 do października 2017, każdego 8. dnia miesiąca ukazywał się kolejny odcinek. Seria odcinków składa się na mapę tajemniczego świata, w którym U. stanowi postać centralną. Kolejne części są jak wyrwane strony z dziennika podróży, które dopiero po złożeniu w całość nabierają ostatecznego sensu. Premiera pełnej wersji albumu odbyła się 18.01.2018 roku.

Muzyka:

Album online https://m8nmusic.bandcamp.com

Teasery do 8 odcinków –  https://goo.gl/DAaqiq

Dokumentacja projektu – https://m8nmusic.tumblr.com/

Giorgio Fazer

To projekt Mirona Grzegorkiewicza (Giorgio) i Mateusza Franczaka (Fazer), którzy związani są m.in. z JAAA!, HOW HOW, M8N czy Dakari. Pierwszego grudnia nakładem too many fireworks records ukazał się ich debiutancki album pod tytułem Gorzki to chleb jest polskość.

Gorzki to chleb jest polskość składa się z improwizacji dwóch gitar, głosów oraz elektronicznego tła, a utwory odnoszą się do wybranych wierszy polskich poetów. Przebija przez nie liryczność, wrażeniowość oraz mnogość interpretacji, ale najistotniejsze wydaje się w tym albumie kontemplowanie i stopniowe budowanie nastroju przy zadawaniu pytań, na które brakuje prostych odpowiedzi: kim jesteśmy? po co żyjemy? czym jest polskość? gorzkie czy słodkie?

 

Dodaj komentarz