INDIALUCIA

...czyli spotkanie flamenco z muzyką Indii
Indialucia – czyli spotkanie flamenco z muzyką Indii
Trio w wykonaniu mistrza instrumentów perkusyjnych z Indii – Giridhara Udupy, wirtuoza gitary flamenco – Michała Czachowskiego oraz multiperkusjonisty – Janka Kubka. Energia hiszpańskiego flamenco i indyjskiego rytmu. Akustyczne instrumenty, ale kosmiczna energia płynąca z muzyki i radości dialogu między Hiszpanią a Indiami.


Michał CZACHOWSKI
 – gitara flamenco, sitar, cajón

Giridhar UDUPA – ghatam, konnakol, kanjira

Janek KUBEK – cajón, tabla, duff, palmas

 

INDIALUCIA – to projekt muzyczny łączący dwa fascynujące style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco. Projekt ten powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu „Święci z Bostonu II”.

Połączenie muzyki hiszpańskich Cyganów i indyjskiej może się wydawać egzotyczne, ale jeśli przypomnimy sobie, że ten lud przybył na Półwysep Iberyjski właśnie z Indii możemy powiedzieć, że ich projekt jest powrotem do korzeni, który można porównać do pierwszych rewolucyjnych spotkań muzyków Europy i Azji z lat 60 – tych.

Zespół do tej pory koncertował m. in. w Indiach, Meksyku, USA, Rosji, Singapurze, Omanie, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Czechach, Finlandii, Węgrzech, i Rumunii.

 

 

BILETY: 40 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY / 50ZŁ W DNIU KONCERTU

Michał CZACHOWSKI – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W 1992 roku utworzył własny zespół stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą „Viva Flamenco!” i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się jedną z najlepszych tego typu formacji w kraju. Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym – sitarze. Artysta uczy gry na gitarze flamenco oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach wielu pism polskich i angielskojęzycznych. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak „Blue Café”, „Noche de Boleros”, „Village Kollectiv”, „Lean Back” i „Beltaine” oraz tworzył muzykę do programu „Boso przez Świat” Wojciecha Cejrowskiego oraz do amerykańskiego fimu „Święci z Bostonu II”. Prowadzi cykle wykładów na Wydziale Muzykologii UJ w Krakowie. Czynnie koncertuje na całym świecie. Występował razem z takimi wielkimi artystami jak: Pepe Habichuela, Jorge Pardo, Carlos Troya, Ricardo Espinosa, Rafael Cortés, Pratap Pawar, Mukesh Sharma, Emam, Hani Naser, Kavita Krishnamurti, L. Subramaniam.

Giridhar UDUPA (Indie) – morsing, ghatam, konnakol

Naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagendra Udupa. Obecnie studiuje u boku największych mistrzów glinianego instrumentu – ghatam pod kierunkiem Vidhushi Smt. Sukanya Ramgopal i Vidwan V.Suresh. W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach a w następnych latach zagranicą. Akompaniował takim znanym artystom jak między innymi Sarvashree Dr.L.Subramaniam, M.S.Gopalkrishna, Dr.N.Ramani, Ganesh and Kumaresh, Mandolin Srinivas, T.V.Shankaranarayana, Madhurai T.N.Seshagopalan, Trichur V.Ramachandran, Hyderabad Brothers, Mysore Nagaraj and Manjunath, Ravikiran, K.J.Yesudas, T.M.Krishna, Unnikrishnan, Sanjay Subramanyam, Malladi Brothers, R.K.Suryanarayana, Jayanthi Kumaresh, Sikkil Sisters, Bombay Sisters i inn. Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej muzyki karnatycznej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music and występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wykonywał koncerty w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.

Dodaj komentarz