HAŃBA !

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! to czterej muzycy, których oryginalną twórczość najlepiej przedstawiają ich własne słowa: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.

Na ich muzyce znaczący ślad zostawiły lata spędzone w folkowych, punkowych, metalowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych zespołach. Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.

Hańba! jest laureatem nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia  Nowa Tradycja „za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”. Zespół znalazł się wśród 9 polskich wykonawców wybranych przez amerykańską rozgłośnię radiową KEXP do realizacji sesji live podczas tegorocznej edycji Off Festivalu.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa znalazła się również w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz Dragon Folk Fest w Poznaniu.

Hańba! uczestniczyła w takich wydarzeniach jak Sounds Like Poland w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym,  Festiwalu Puls Literatury i Festiwal Obywatela w Łodzi, Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie, Mini Rock Fest w Dynowie, Maniowy Ekipa Biba Party Fest oraz Warsaw Punk Attack,  Slot Art Festiwal, Jarocin Festiwal  i Mikołajki Folkowe w Lublinie.

W grudniu 1934 roku Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa wyruszyła w kilkudniową trasę razem           z zespołami R.U.T.A, Studium Instrumentów Etnicznych  oraz Spiętym w ramach FolkOffTour „niezwykłej podróży przez różne style i oblicza polskiej sceny etno-folkowej”.

Hańba! wydała dotychczas trzy płyty krótkogrające, najnowsza nosi tytuł „Prosto w serce”. Wszystkie ukazały się nakładem oficyny wydawniczej Pana Karola Ryfra. Na jesień tego roku planowana jest premiera pierwszej długogrającej płyty zespołu .

Skład zespołu:

Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew

Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew

Ignacy Woland – tuba, śpiew

Wiesław Król  – akordeon, klarnet, śpiew

 

Oficjalne strony zespołu:

Facebook www.facebook.com/Hanba1926

Karoryfer Lecolds www.karoryfer.com/hanba

Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz