Grzegorz Karnas – Summer Jazz Festival

Urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Przez prawie całe życie zameldowany w „postkopalnianych” Żorach, w bloku z widokiem na dwie elektrownie, cztery lub pięć kopalń, liczne hałdy, lasy i góry na południowym horyzoncie. Pochodzi z rodziny bez ambicji artystycznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Niedoszły filolog romański, angielski i arabski. Z zamiłowania językoznawca. Laureat nagród w konkursach jazzowych, producent własnych i cudzych płyt mający koncie pięć albumów podpisanych własnym nazwiskiem oraz pokaźną liczbę występów w europejskich, kaukaskich i azjatyckich klubach oraz salach koncertowych (w tym również polskich)

Miłośnik swobody wypowiedzi, obserwator natury samodyscypliny, samodzielności, samozaparcia i wszelkich skrajności. Milczący analityk ich konsekwencji…

Współpracował z czołówką polskiej i europejskiej sceny jazzowej.

W 1998 Karnas został uhonorowany pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W rok później ukazała się jego debiutancka płyta ReinkarnaSja.

Lato 2004 zaowocowało premierą autorskiej produkcji – płyty Sny, promocja której odbyła się w 2005 serią występów w Polsce i sąsiadujących krajach.

Rok 2006 przyniósł: kolejną produkcję Karnasa – krążek zatytułowany Ballady na Koniec Świata (rezultat pracy w latach 2004 – 2005), serię koncertów w Polsce, Rumunii, Niemczech oraz pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie wokalistów jazzowych Young Jazz Singers Competition Brussels w Belgii.

W sierpniu 2007 Karnas zdobył uznanie słuchaczy i grand prix międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji. Działalność koncertowa jego kwartetu nabrała rozpędu.

Zespół zaczął pojawiać Niemczech, Belgii, Francji, Portugalii, Mołdawii, Norwegii, Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Chinach grając w klubach i na festiwalach.

W 2009 Karnas podpisał umowę ze słowacką wytwórnią Hevhetia, a w 2011 z węgierską wytwórnią BMC Records. Ukazały się kolejno albumy: KARNAS oraz koncertowa płyta Audio Beads uznana przez frakcję polskiej, niezależnej prasy jazzowej za jeden z najlepszych albumów 2012 roku. W 2015 roku nakładem BMC Records ukazała się jego kolejna koncertowa płyta – Vanga, a lato 2017 roku przyniosło premierę dwupłytowego wydawnictwa Hevhetii (CD/ DVD) zatytułowanego Power Kiss, będącego relacją z tasy koncertowej Karnas Formula po Chinach.

Karnas jest inicjatorem Międzykulturowych Spotkań Muzyki, Kreatywności i Ekspresji VOICINGERS w Żorach, którego ostatnie edycje zaczęły przybierać formę festiwalu prezentującego muzykę okołojazzową, folkową, alternatywną, awangardową i hip-hopową. Impreza łączy w sobie Międzynarodowy Konkurs Jazzowy dla Muzyków śpiewających, Warsztaty Muzykującej Sceny Wokalnej oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez jazzmanów.

http://www.karnasmusic.com/en/index

Bilety w cenie 40 zł do nabycia: ticketmaster.pl, InfoKraków ul. św. Jana 2, biuro ul. Karmelicka 52/1 (-10%).

https://www.cracjazz.com/pl/koncerty-w-klubie-alchemia/

 

Dodaj komentarz