Cut The Sky: ROTH / ZIMPEL / ZEMLER

12.12.2023  20:00

Cut The Sky:
Alex Roth – gitara elektryczna, nagrania terenowe, efekty
Wacław Zimpel – klarnety, elektronika
Hubert Zemler – perkusja

Założony w ramach rezydencji, którą lider zespołu odbył w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, Cut The Sky łączy gitarzystę i kompozytora Alexa Rotha z dwoma czołowymi polskimi muzykami eksperymentalnymi – klarnecistą Wacławem Zimpelem i perkusistą Hubertem Zemlerem.

Trio znane wcześniej po prostu jako Roth/Zimpel/Zemler sięga 2018 roku, kiedy Alex przeniósł się z Wielkiej Brytanii do Polski, odwracając migracyjną ścieżkę przebytą przez jego prapradziadka ponad sto lat wcześniej. Występy zespołu obejmują nagrania terenowe, których Alex dokonał w miejscach, w których wciąż można odczuć pozostałości żydowskiej historii kraju: zaniedbane cmentarze, zapomniane pomniki, dawne dzielnice gett odzyskane przez stale rozwijające się miasta. Jednakże, jak mogli się spodziewać zwolennicy wcześniejszych projektów poszczególnych muzyków, brzmienie zespołu nawiązuje do bogatej gamy współczesnych eksperymentalnych języków muzycznych, od hipnotyzujących transów po ekstatyczne, zniekształcone drony i inkantacyjne melodie, a wszystko to splecione razem poprzez eksploracyjną improwizację.
Po samodzielnie wydanym singlu „RZZ1″ (opisany jako „pięknie ekspansywny” w BBC Radio 3), Esz Kodesz to długo oczekiwany debiutancki album Cut The Sky, wsparty Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.

BIOGRAFIE

Alex Roth
Urodzony w Detroit, wychowany w Londynie, a obecnie mieszkający w Krakowie, Alex Roth jest kompozytorem, gitarzystą, producentem i współpracownikiem interdyscyplinarnym. Jego różnorodny dorobek obejmuje improwizację; kompozycje orkiestrowe; partytury taneczne, teatralne i filmowe; i lider wielu zespołów. Alex wydaje eksperymentalną muzykę elektroniczną i audiowizualne NFT jako Supersigil, współprowadzi radykalny zespół muzyki sefardyjskiej Sefiroth i założył MultiTraction Orchestra jako platformę zdalnej współpracy między globalną społecznością muzyków eksperymentalnych. Kompozycje Alexa zostały nagrane przez London Symphony Orchestra i London Sinfonietta, a ponad 20 wydawnictw w jego dyskografii obejmuje także współpracę z piosenkarką i autorką tekstów Alice Zawadzki, nominowaną do nagrody Mercury Laurą Jurd’s Human Spirit oraz orkadyjską skrzypaczką, piosenkarką i autorką tekstów Catrioną Price, między innymi nagraniami dla takich wytwórni jak Superpang, Edition, Diatribe i NMC. Alex jest także założycielem Zyla, multidyscyplinarnej wytwórni zajmującej się sztuką eksperymentalną we wszystkich mediach.

Wacław Zimpel
Klasycznie wykształcony klarnecista, producent muzyczny i kompozytor, którego New York Times nazwał „muzycznym kameleonem”. Zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną czołówką tej sceny, w tym Ken Vandermark, Hamid Drake i Joe McPhee. Wszechstronność i kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta „Lines” (okrzyknięty przez The Quietus „spektakularną wypowiedzią”) okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i wspólne projekty z wizjonerami współczesnej elektroniki jak James Holden czy Shackleton. W marcu tego roku Zimpel wydał swój czwarty album solowy „Train Spotter” w londyńskiej wytworni The State51 Conspiracy, eksplorujący jonosferę miasta Warszawy. Zimpel jest laureatem Paszportu Polityki.

Hubert Zemler
Hubert Zemler, członek-założyciel warszawskiego kolektywu/wytwórni Lado ABC, jest perkusistą, kompozytorem i improwizatorem. Bierze udział w niezliczonych projektach z tak różnorodnymi współpracownikami, jak Ben Frost, Piotr Kurek, Mitch & Mitch, John Tilbury, Evan Ziporyn, Gyan Riley, Resina i Raphael Rogiński. Jego występy solowe obejmują zarówno improwizacje na werblu, jak i muzykę takich kompozytorów jak Per Nørgård i Steve Reich. Jako członek zespołów muzyki współczesnej Kwadrofinik i Hashtag Ensemble dokonał wielu polskich premier, w tym kultowej Muzyki dla 18 muzyków Reicha. Występował także jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie perkusyjnym Air Helmuta Lachenmanna oraz wyreżyserował wykonanie przełomowego utworu In C Terry’ego Rileya dla Polskiego Radia. Jego duet z Feliksem Kubinem, CEL, łączy akustyczną perkusję i elektronikę, zaś Opla (z Piotrem Bukowskim) na nowo odkrywa tradycyjne polskie rytmy tańca ludowego na gitarę elektryczną i perkusję.

BILETY: 50 zł w przedsprzedaży
60 zł w dniu koncertu 

Pokaż mniej

Jeden komentarz do “Cut The Sky: ROTH / ZIMPEL / ZEMLER

Dodaj komentarz