Bulleitproof: ESCALATOR / KRAKOW JAZZ AUTUMN PREVIEW

Wszyscy trzej muzycy współtworzący trio, to postaci znane i cenione przez miłośników swobodnego podejścia do dźwiękowej materii, czasem zaledwie w symboliczny sposób odnoszącej się do jazzu.

Ken Vandermark wielokrotnie dawał dowody swojego przywiązania do twórczości postaci dla jazzu legendarnych.

Ken Vandermark – saksofony (USA);

Mark Tokar – kontrabas (Ukraina);

Klaus Kugel – perkusja (Niemcy).

 

Bilety: 25 PLN, 35 PLN w dniu koncertu

 

 

Ken Vandermark – od ponad dwudziestu lat najbardziej twórczy przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. Jest liderem lub co-liderem zespołów: Vandermark 5, Bridge 61, the Peter Brotzmann Chicago Tentet, FME, Sonore, The Nilssen-Love/Vandermark Duo, the Territory Band and Free Fall, DKV. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego corocznie najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki. Nagrał kilkadziesiąt znakomicie recenzowanych płyt. Nagrany w 2005 roku w krakowskiej Alchemii 12-płytowy box zatytułowany „Alchemia” uznany został przez krytyków największego światowego portalu jazzowego allaboutjazz.com za jedną z pięciu najwybitniejszych płyt roku.

Mark Tokar – na stałe mieszkający we Lwowie basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej na Ukrainie. Często współpracuje z polskimi muzykami, jest zapraszany na festiwale i koncerty klubowe w całej Europie. Ma na koncie kilka wydanych płyt, głównie na Ukrainie, a jego najnowsze nagranie (z Klausem Kuglem i Juri Yaremchukiem) wydała krakowska wytwórnia Not Two.

Klaus Kugel – studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od 1989 brał udział w wielu projektach z wybitnym litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem. Współpracował także z takimi postaciami jak: Karl Berger, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Kent Carter, Michel Pilz, Theo Jörgensmann, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Perry Robinson, Hilliard Greene, Charles Gayle, John Lindberg, Louie Belogenis, Matthew Shipp, William Parker, Bobby Few, Roy Campbell, Jemeel Moondoc, Wacław Zimpel, Mars Williams i innymi. W ciągu ostatnich 30 lat zagrał liczne koncerty i pojawił się na festiwalach w całej Europie, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Chinach, Ukrainie, czy Izraelu.

Saksofonista i klarnecista Ken Vandermark od prawie 30 lat eksploruje obszar improwizacji w szerokim zakresie kontekstów muzycznych. Jest bardzo ważnym ogniwem łączącym muzyczną scenę Chicago z europejskimi muzykami.

„Wcześniej chwaliłem cechy zarówno Kugela, jak i Tokara … Obaj wykonawcyi są niezwykle precyzyjnymi instrumentalistami o wspólnej muzycznej wizji  jazzu , tworzą uniwersalny język muzyczny”. – Stef Gijssels, Freejazz-stef, Belgia

„Mark Tokar jest kluczową postacią na ukraińskiej scenie jazzowej” – allaboutjazz.com, USA

„Te trzy płyty … pokazują Kugela jako perkusistę, którego niemal nieograniczona energia i wyobraźnia nie mogą być ograniczone przez zgrabne kategorie”. – Ed Hazel, Signal To Noise, USA

„Vandermark, Tokar i Kugel przypominają wulkan energii wyrzucający z siebie zarażające mocą dźwięki. Ich muzyka to prawdziwy zastrzyk adrenaliny, co potwierdza także – rozkręcający się z każdą kolejną minutą – zagrany na finał koncertu „End Numbers”. Piękny i stylowy, będący – podobnie jak „13 Lines” – powrotem do epoki, w jakiej rodził się free jazz.” – Sebastian Chosiński

Dodaj komentarz