AYUUNE SULE (King Ayisoba – GHANA) meets THE AFRONAUTS

AYUUNE SULE

W Kumasi, drugim mieście Ghany i stolicy regionu Aszanti, Sule jest gwiazdą kologo – dwustrunowej lutnii o niezwykle prostej budowie: pudło rezonansowe (tykwa) oprawione w zwierzęcą skórę i dwie struny wykonane z żyłki nylonowej rozciągnięte na dosyć wąskim gryfie.

Najbardziej znanym instrumentalistą w całej Ghanie a także poza jej granicami jest King Ayisoba. Obok Kinga, Guy One, Atongo Zimby i Sambo, Ayuune Sule reprezentuje pokolenie, które rozpowszechniało muzykę graną  na kologo, wychodząc z nią poza północno-wschodnią część Ghany.

Od  2008 Ayuune Sule  to także członek zespołu King Ayisoby. Jego solowe wykonania często otwierają koncerty Kinga. W 2015 roku wydał swój 7″ singiel z piosenkami „What A Man Can Do A Woman Can Do More Better” i „Who Knows Tomorrow” w Makkum Records – wytwórni gitarzysty The Ex Arnolda de Boera. W 2018 ukazał się jego nowy album „We Have One Destiny” w Makkum Records i Rebel Up Records. 

„Prosty, ale bogaty w ekspresje recital solo z własnym akompaniamentem na kologo. Jest to dwustrunowa lutnia, którą można spotkać podobno w całej Afryce Zachodniej. Diabelskie wręcz poczucie rytmu udzielało się publiczności bardzo wyraźnie. (…) Zachrypnięty głos Ayuune’a obudowany w powtarzalne, mantrowe wręcz frazy wystarczył by móc wejść w jego świat w pełni. Te bezlitosne festiwalowe momenty kiedy koncert nie tyle się kończy, ale musi się skończyć bolą bardzo. W przypadku tego koncertu, niedosyt był wyjątkowo duży.” Mateusz Piżyński „Nowa Muzyka” – relacja z OFF Festiwalu 2018

 Recenzja „We Have One Destiny”:

http://www.nowamuzyka.pl/2018/05/31/ayuune-sule-we-have-one/

https://ayuunesule.bandcamp.com/

+ Jamin’ Afterparty

The Afronauts to pierwszy w Krakowie projekt muzyczny grający w stylu pochodzącym bezpośrednio z Nigerii i Ghany.

Alex Clov – sax baryton
Dominik Podgórski – perkusjonalia
Ethan Smith – sax sopran
Grzegorz Kosowski – gitara
Gaspard Benoit – puzon
Hicham Bajjou- wokal
Kacper Matuszewski – bębny
Mateusz Mazurkiewicz – gitara basowa

Afrobeat to gatunek muzyczny który powstał w Afryce w połowie lat 60. XX wieku, łączący afrykańskie rytmy oraz tradycyjną muzykę nigeryjskiego plemienia Joruba z funkiem i jazzem.

 

BILETY 25/30 pln

Dodaj komentarz