Arashi – Buleitproof / Krakow Jazz Autumn Preview

Arashi to po japońsku “burza”, i chyba nie ma lepszego słowa żeby opisać to mocarne trio założone przez legendarnego saksofonistę i klarnecistę Akirę Sakata.

Przy akompaniamencie iście diabolicznej skandynawskiej sekcji rytmicznej, Sakata czaruje słuchacza zarówno free jazzowymi fajerwerkami, jak i bardziej subtelnymi, osobistymi akcentami. Arashi to występujące na przemian burze i momenty ciszy, w których Akira Sakata posługuje się ciepłymi i poruszającymi dźwiękami klarnetu, albo robiącym wrażenie śpiewem gardłowym.

Projekt Arashi debiutował na festiwalu jazzowym w Molde w lipcu 2013. Od tego czasu trio nagrało dwa albumy: ”Arashi” z 2014, i “Semikujira” z 2016, wydane w wersji CD i na winylu przez austriackie wydawnictwa Trost Records. Zespół ma za sobą trzy udane trasy po Europie i Japonii w latach 2015-2016, i powróci do Europy w kwietniu 2018.

Blog The Free Jazz Collective opisuje drugą płytę Arashi jako “free jazzową odpowiedź na klasyk Elvina Jonesa Puttin’ It Together”. W recenzji dla Dalston Sound dziennikarz Tim Owen pisał “To wspaniały set, występ kompletny i intensywny (…) Brzmienie tria zostało pięknie uchwycone i wydane przez Trost (na CD z rozkładaną okładką z oprawą graficzną autorstwa Sagaki Keita). Jeśli jeszcze nie znacie Sakaty, pora poznać”.

Akira Sakata (rocznik 1945) to fenomen japońskiej sceny free jazzowej. Podobno nigdy nie schodzi ze sceny suchy. W towarzystwie pianisty Yosuke Yamashity i perkusisty Takeo Moriyamy grał trasy po Europie i USA. Teraz, dzięki nowemu zespołowi, Europa będzie mogła poznać potęgę japońskiego free jazzu.  

Johan Berthling współpracował z takimi artystami jak Fire! Orchestra, Oren Ambarchi, Sten Sandell Trio i Tape. Jest jednym z współzałożycieli szwedzkiego wydawnictwa Häpna. www.johanberthling.com/

Paal Nilssen-Love to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych perkusistów w Europie. Koncertował na całym świecie i brał udział w nagraniach ponad 300 płyt. Jest kuratorem muzycznym festiwali All Ears i Blow Out. Jest szefem wytwórni PNL Records.

www.paalnilssen-love.com/

Skład:

Akira Sakata (JAP)- saksofon altowy, klarnet, klarnet, wokal

Johan Berthling (SWE)- kontrabas

Paal Nilssen-Love (NOR)- perkusja i perkusjonalia

BILETY:

I Pula: 30 zł

 

Więcej informacji

www.akira-sakata.com

http://www.kato-bookbird.com/projects/arashi-trio.html

Audio

https://trostrecords.bandcamp.com/album/arashi

https://trostrecords.bandcamp.com/album/semikujira https://soundcloud.com/katobookbird/sets/arashi-sakata-berthling

MIEJSCE:

Alchemia, ul. Estery 5, 31-056 Kraków

 

 

Dodaj komentarz