SEDAA ( Iran , Mongolia )

Sedaa w języku perskim oznacza „głos”. Podczas koncertu zespół zaprezentuje tradycyjną muzykę mongolską oraz inspirowaną Mozartem muzykę Orientu. Mistrzowie mongolskiego śpiewu gardłowego - Nasaa Nasanjargal i Naraa Naranbaatar, którzy studiowali w swojej ojczyźnie - razem z wirtuozem cymbałów Ganzorig Davaakhuu i irańskim multiinstrumentalistą Omidem Bahadori porywają w podróż do prawdziwie egzotycznego świata, gdzieś między Wschodem, a mongolskim stepem.

Podstawą ich współczesnych kompozycji są naturalne dźwięki wytwarzane z pomocą tradycyjnych instrumentów i przy użyciu dawnych sposobów śpiewu, zaczerpniętych od ich koczowniczych przodków, które pozwalają śpiewakowi na wydobycie pozornie więcej niż jednej wysokości dźwięku w tym samym czasie.

Wibrujące gardłowe dźwięki i niesamowity harmoniczny śpiew Hömii, którym towarzyszą melancholijne brzmienia Morin Khuur (tradycyjnych mongolskich skrzypiec z główką w kształcie głowy konia) i perłowe dźwięki 120-strunowych kutych cymbałów, stapiają się w pulsującym rytmie orientalnych bębnów w jedno mistyczne brzmienie.

Sedaa na żywo prezentuje innowacyjny wspaniały dźwięk. Tak dzikie rytmiczne utwory, przypominające koński kłus, jak i czule grane ballady, zabierają słuchacza w podróż po bezkresnym krajobrazie natury.

Sam śpiew gardłowy znany jest głównie dzięki artystom z Republiki Tuwy leżącej na granicy Rosji z Mongolią – to tam rozwinął się jako wyjątkowa sztuka. Mongolia raczej nie przodowała w tym stylu.

W przypadku muzyków z Sedaa mamy jednak do czynienia z prawdziwymi mistrzami zarówno hömii jak i kargyraa. Dla fanów pochodzących z Tuwy zespołów takich jak: Huun Huur Tu (bardziej tradycyjne podejście do sztuki) czy Yat-Kha (łączący tradycję z rockowym brzmieniem) warto zwrócić uwagę, że Sedaa to coś pomiędzy tymi dwiema grupami – szacunek dla tradycji i rockowa werwa – choć przecież nie używają instrumentów elektrycznych.W połączeniu z orientalnymi rytmami otrzymujemy muzykę, obok której nie da się przejść obojętnie. Ostro, melancholijnie, kolorowo i widowiskowo.

Naraa Naranbaatar – Ikh Khuur (kontrabas), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy)

Nasaa Nasanjargal – Morin Khuur, kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy), bischgur (mongolski obój), dombra (dumbra)

Omid Bahadori | gitara, cajón, rahmentrommel (bęben na ramie), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)

Ganzorig Davaakhuu | Yochin (120-strunowe mongolskie cymbały), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)

Bilety: 30 zł w przedsprzedaży / 40 zł w dniu koncertu

 

 

Dodaj komentarz