Wójciński / Szmańda Quartet – Polska scena improwizowana

Krakowska Jesień Jazzowa
W połowie listopada w cyklu „Polska scena improwizowana” XI Krakowskiej Jesieni Jazzowej spotkamy się z grupą, która powstała na początku 2015 roku, od razu wzbudzając spore zainteresowanie i oczekiwania słuchaczy.

W jednym składzie spotkali się nareszcie bracia Wójcińscy: grający na kontrabasie Ksawery, grający na trąbce Maurycy i pianista Szymon. Do współpracy zaprosili zasiadającego za perkusją Krzysztofa Szmańdę.

Wójcińscy i Szmańda to utalentowani entuzjaści, otwarci na muzykę improwizowaną z całą jej różnorodnością i możliwościami. Swoją muzykę opisują jako „wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców (…). Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej”.

Recenzenci zaś dodają: „swobodne kształtowanie tematu, niezwykle spokojnego, rozwijającego się w improwizatorskich popisach, ale ujętych w karby kompozycji, wprowadzających słuchacza w rodzaj transu”.

Trzeba też docenić humorystyczne podejście muzyków do swojej twórczości kiedy swoje kompozycje – jak np. „Kanalizacja Nb. 1”, „Kanalizacja Nb. 2”, „Kanalizacja Nb.3”, „Kanalizacja Nb. 4” zapowiadają po prostu jako „piosenki”.

Pulsujący groove kontrabasu to dzieło Ksawery Wójcińskiego, związanego z takimi zespołami, jak Emergency, Hera, Infant Joy, Charles Gayle trio czy Affinity. Jak dotychczas, współpracował z takimi muzykami, jak Mikołaj Trzaska, Maciej Obara, Michael Zerang, Satoko Fujii, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Marek Kądziela, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Wacław Zimpel czy Raphael Roginski. W 2014 r. ukazał się jego długogrający debiut, płyta „The Soul”.

Ksawery Wojcinski by K.Penarski

Ksawery Wojcinski by K.Penarski

Drugi z braci, Szymon, to z kolei utalentowany pianista, kompozytor i aranżer. Z zespołem Emergency wystąpił na Nordischer Klang – największym niemieckim festiwalu kultury nordyckiej. Z Emergency dotarł też do finału Jazz Juniors w 2002 r. Koncertował z Sylwią Białas oraz Hansem-Peterem Salentinem jako European Jazz Ensemble. Ponadto współpracował z takimi twórcami, jak  Halina Zimmermann, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin, Jarosław Bothur, Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel i Robert Rasz.

Ostatni z braci, jazzowy trębacz Maurycy, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył pod okiem Piotra Wojtasika.

Dziś jest również pracownikiem naukowym swojej Alma Mater. Współpracował z zespołami: Lena Romul Quintet, Big Band Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Big Band Filharmonii Opolskiej, Deutsch Polnisches Jugend Jazz Orchester, Pernal/Szkil Quintet, Emergency Sextet, Funk’n’tronic, oraz z japońskim zespołem Quasimode. Występował też m.in. z Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą i Leszkiem Możdżerem.

Grający z braćmi w kwartecie Krzysztof Szmańda to współtwórca poznańskiej formacji Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Uście nad Łabą, a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu.

Szmańda ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie studiował w Thornton School of Music w Los Angeles, gdzie szlifował umiejętności pod opieką m.in. Petera Erskine’a i Leona “Ndugu” Chanclera – niegdyś członków słynnego Weather Report. Grał m.in. z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Macieja Kocinskiego, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Na co dzień jest członkiem orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

DATA: 15.11.2016

MIEJSCE: ALCHEMIA

Bilety 30 zł przedsprzedaż 40 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz