16 października 2015 ukaże się nowa płyta zespołu VARIETE. „PPA, Wrocław 2015” to album koncertowy z premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”. Spektakl w reżyserii Jacka Gębury powstał na podstawie piosenek zespołu i miał swoją premierę na 36 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Po serii koncertów i festiwali (m.in. Off Festival, Jarocin Festiwal) promujących poprzednią płytę „Piosenki Kolonistów” z 2013 roku, grupa udowadnia na nowym albumie , że w obecnym składzie czuje się wyśmienicie i że jest nie tylko jednym z najlepszych zespołów polskiej sceny alternatywnej, ale też zjawiskiem szeroko wykraczającym poza te ramy.
Grupa Variete zadebiutowała przed szeroką publicznością w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie, od razu zdobywając wyróżnienie. Rok później zdobyli już nagrodę główną. W latach 80 i 90 zespół wielokrotnie występował przed jarocińską publicznością, stając się jedną z legend festiwalu i prekursorem tzw. zimnej fali (cold wave) w Polsce.
Liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, wokalista, kompozytor, poeta, który obok Grzegorza Ciechowskiego, Katarzyny Nosowskiej i Lecha Janerki, sytuuje się w gronie najwybitniejszych autorów tekstów w historii polskiej muzyki rockowej. Dziś nadal osią twórczości zespołu jest hipnotyczny trans i teksty Grzegorza Kaźmierczaka, ale muzyka grupy z zimno-falowej przekształciła się w wyrazisty, energetyczny mix mocnego osadzonego rytmu z gitarami i nowoczesną elektroniką.
Jedno pozostało niezmienne, głos i teksty Kaźmierczaka, z miejsca przykuwają uwagę i wnikają głęboko w DNA słuchacza. Na „PPA. Wrocław 2015” do uszu słuchacza docierają też dźwięki spektaklu i krótkie kwestie wypowiadane przez aktorów, co dodaje koncertowi dodatkowy wymiar teatralny.
Album będzie promowany koncertami, planowane są również specjalne pokazy spektaklu.
SKŁAD VARIETE
Grzegorz Kaźmierczak – wokal, elektronika
Marek Maciejewski – gitara barytonowa, gitary
Marcin Karnowski – perkusja
Bartek Gasiul – rhodes piano, inst. klawiszowe
Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu
Rafał Księżyk nazwał VARIETE ulubionym zespołem polskiej inteligencji i trudno odmówić mu racji. Bydgoska grupa należy do prekursorów i najważniejszych przedstawicieli zimnej fali w Polsce i jednej z muzycznych legend Jarocina.
W przeciwieństwie do wielu innych zespołów z tamtego okresu VARIETE wciąż jest na czasie i nie pozostaje zakładnikiem własnej legendy. Grupa zaskakuje świeżością brzmienia i poszukiwaniami nowego wątku w swojej artystycznej wypowiedzi. Na mapie tych poszukiwań jest trip-hopowa oszczędność formy, elementy nu-jazzu i nowoczesnej muzyki klubowej, trans i gitarowa ściana dźwięku. Niezmiennie osią twórczości VARIETE pozostaje połączenie tej hipnotycznej muzyki ze znakomitymi tekstami poety, Grzegorza Kaźmierczaka. Efekt tego połączenia jest na wskroś współczesny i oryginalny.
Do inspiracji zespołem przyznaje się wielu znanych polskich artystów. Po repertuar zespołu sięgali m.in. Renata Przemyk, Strachy na Lachy i zespół Biff.
Zespół VARIETE powstał w Bydgoszczy i zadebiutował na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1984, zdobywając wyróżnienie. Grupa ponownie pojawiła się na jarocińskiej scenie w latach 1985 (nagroda główna – Złota Dziesiątka), 1986 (już jako gwiazda), 1990, 1991, 1992, 1994 (nagroda Burmistrza miasta, publiczności i dziennikarzy). Zespół został okrzyknięty prekursorem nowej fali w Polsce, a wokalista i autor tekstów Grzegorz Kaźmierczak uznany za jednego z najlepszych tekściarzy. W 1985 roku Variete nagrywa singla “I znowu ktoś przestawił kamienie”, który dociera do 8 miejsca Listy Przebojów Trójki.
Na wydanej 1992 płycie “Variete” zespołowi towarzyszył legendarny, nieżyjący już trębacz Andrzej Przybielski, drugim wydawnictwem był koncert zarejestrowany w “Teatrze STU” w Krakowie z udziałem kolejnego wybitnego przedstawiciela sceny jazzowej, saksofonisty Mikołaja Trzaski.