SEDAA (Mongolia/Iran)

Projekt łączy tradycyjną muzykę Mongolii z brzmieniem Orientu. Zapraszamy na muzyczną podróż na wschód!
1.12.2023 | Godz. 20:00
Zapraszamy na muzyczną podróż na wschód!
Sedaa w języku perskim oznacza „głos”. Podczas koncertu zespół zaprezentuje tradycyjną muzykę mongolską oraz inspirowaną Mozartem muzykę Orientu. Efekt będzie niezwykły i fascynujący. Mistrzowie mongolskiego śpiewu gardłowego – Yesu Erdene i Naraa Naranbaatar, którzy studiowali w swojej ojczyźnie – razem z wirtuozem cymbałów Ganzorig Davaakhuu i irańskim multiinstrumentalistą Omid Bahadori porywają w podróż do prawdziwie egzotycznego świata gdzieś między Wschodem a mongolskim stepem.
BILETY: www.alchemia.com.pl
I pula 60 pln
II pula 70 pln
Podstawą ich współczesnych kompozycji są naturalne dźwięki wytwarzane z pomocą tradycyjnych instrumentów i przy użyciu dawnych sposobów śpiewu, zaczerpniętych od ich koczowniczych przodków, które pozwalają śpiewakowi na wydobycie pozornie więcej niż jednej wysokości dźwięku w tym samym czasie.
Wibrujące gardłowe dźwięki i niesamowity harmoniczny śpiew Hömii, którym towarzyszą melancholijne brzmienia Morin Khuur – tradycyjnych mongolskich skrzypiec z główką w kształcie głowy konia, i perłowe dźwięki 120-strunowych kutych cymbałów, stapiają się w pulsującym rytmie orientalnych bębnów w jedno mistyczne brzmienie.
Sedaa na żywo prezentuje innowacyjny wspaniały dźwięk. Tak dzikie rytmiczne utwory, przypominające koński kłus, jak i czule grane ballady, zabierają słuchacza w podróż po bezkresnym krajobrazie natury.
• Naraa Naranbaatar – Ikh Khuur (kontrabas), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy)
• Yesu Erdene – Morin Khuur, kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy),
• Omid Bahadori | gitara, cajón, rahmentrommel (bęben na ramie), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)
• Ganzorig Davaakhuu | Yochin (120-strunowe mongolskie cymbały), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)
SEDAA w języku perskim znaczy „głos”. Projekt łączy tradycyjną muzykę Mongolii z brzmieniem Orientu. Efekt jest wyjątkowy i fascynujący. Grupę tworzą wspaniali muzycy: Yesu Erdene i Naraa Naranbaatar, którzy studiowali tradycyjne techniki śpiewu i grę na instrumentach smyczkowych, Ganzorig Davaakhuu – wirtuoz mongolskich cymbałów strunowych oraz irański multiinstrumentalista Omid Bahadori. Ich twórczość ukazuje słuchaczom egzotyczny świat znajdujący się gdzieś pomiędzy szeroko pojętym Orientem, a mongolskim stepem. Podstawę ich kompozycji tworzą akustyczne brzmienia pochodzące z różnorodnych instrumentów ludowych oraz tradycyjne sposoby śpiewu kultywowane od setek lat przez społeczność mongolskich nomadów, polegające na wydobywaniu kilku tonów za jednym razem. Niskie gardłowe brzmienie (kargyraa) oraz zadziwiający harmoniczny śpiew alikwotowy (hömii lub khoomei) z towarzyszeniem pełnych melancholii dźwięków fideli morin khuur i posiadających 120 strun cymbałów mieszają się z pulsującymi orientalnymi rytmami tworząc niepowtarzalny, mistyczny klimat. Sam śpiew gardłowy znany jest głównie dzięki artystom z Republiki Tuwy leżącej na granicy Rosji z Mongolią – to tam rozwinął się jako wyjątkowa sztuka. Mongolia raczej nie przodowała w tym stylu. W przypadku muzyków z Sedaa mamy jednak do czynienia z prawdziwymi mistrzami zarówno hömii jak i kargyraa. Dla fanów pochodzących z Tuwy zespołów takich jak: Huun Huur Tu (bardziej tradycyjne podejście do sztuki) czy Yat-Kha (łączący tradycję z rockowym brzmieniem) warto zwrócić uwagę, że Sedaa to coś pomiędzy tymi dwiema grupami – szacunek dla tradycji i rockowa werwa – choć przecież nie używają instrumentów elektrycznych. W połączeniu z orientalnymi rytmami otrzymujemy muzykę, obok której nie da się przejść obojętnie. Ostro, melancholijnie, kolorowo i widowiskowo.

Dodaj komentarz